شانس برای برقراری صلح در یمن

فمیدا سلیموا

نزاویسمایا گازتا (روسیه)


سازمان ملل متحد مجددا، طرفین درگیر را به نشستن پشت میز مذاکرات فرا خوانده است.
در روز ٦ ماه سپتامبر در ژنو، دور مرحله ای مذاکرات صلح میان نمایندگان عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن، و شورشیان حوثی فعال در شمال این کشور برگزار خواهد شد. این نخستین دیدار رسمی میان طرفین درگیر طی سال های اخیر خواهد بود. در سال ٢٠١٦ میلادی، تلاش شد، میان این طرفین گفتگویی برقرار شود.
در هفته جاری در ریاض، مذاکراتی میان عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، و نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن برگزار شد که طی آن، اوضاع جاری در این کشور بحث و بررسی شد. انتظار می رود که در مذاکرات ژنو، در خصوص مساله تبادل اسرا تصمیم گیری شود.
گفتنی است که رویارویی نظامی در یمن میان نیروهای دولت و حوثی ها از اگوست سال ٢٠١٤ میلادی ادامه دارد. در ژانویه سال ٢٠١٥ میلادی، تصرف صنعا توسط شورشی ها باعث شد تا پرزیدنت هادی این کشور را ترک کند. در روز ٢٦ ماه مارس، عربستان سعودی عملیات نظامی و هوایی خود را علیه حوثی ها آغاز کرد. در نتیجه این بمباران ها، بیش از ١٢,٥ هزار نفر از مردم غیر نظامی کشته شدند.
کیریل سمنوف، مدیر مرکز مطالعات اسلامی در انستیتوی توسعه و نوآوری، معتقد است که مذاکرات در ژنو از شانس بسیار زیادی برای موفقیت برخوردار است. علت آن، آمادگی حوثی ها برای نشان دادن نرمش از خود است. این کارشناس به نشریه «نزاویسیمایا گازتا» گفت: «در حال حاضر، حوثی ها در وضعیت بسیار دشواری نسبت به گذشته قرار دارند، زیرا آنان حمایت علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق یمن، را که کشته شده است، از دست داده اند. افزون بر آن، حوثی ها با خطر از دست دادن شهر بندری الحدیده مواجه هستند. در صورت از دست دادن این شهر، آنان تحت بلوکه کامل قرار خواهند گرفت».
سمنوف ضمن اشاره به موضع ایران در یمن خاطر نشان کرد که در حقیقت، نفوذ تهران بر حوثی ها چندان زیاد نیست. آنان از قرابت عقاید در راستای رویارویی با صهیونیسم و امپریالیسم امریکا سخن می گویند. اما، حوثی ها ایدئولوژی خود را دارند. آنان به دنبال تشکیل دولت خود در یمن هستند.
در رابطه با عربستان سعودی نیز باید گفت که این کشور هدفش در یمن – تحت کنترل قرار دادن تنگه باب المندب است. برای ریاض این موضوع که چه کسانی در یمن قدرت را در دست داشته باشند، مهم نیست. این کشور آمادگی دارد تا با هر نیروی سیاسی و از جمله، حوثی ها کار کند.
مترجم: شادی اصغری

(Visited 67 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید