سیلی اردوغان بر چهرۀ آمریکا

پائولو مائوری

ال جورناله (ایتالیا)


دیپلمات های واشنگتن از آنکارا خواستند اقدام به خریداری سامانۀ دفاعی اس ٤٠٠ روسیه ننماید وگرنه فروش جنگنده های اف ٣٥ متوقف خواهد شد.
این تهدید هیأت آمریکایی تنها از نظر ترتیب زمانی آخرین مورد به شمار می آید زیرا پیش از این در ماه های اخیر کنگرۀ آمریکا بارها تلاش کرده بود فروش جنگنده های اف ٣٥ را به ترکیه متوقف سازد.
علاوه بر پروندۀ کشیش آمریکایی که در شهر ازمیر در بازداشت به سر می برد، پروندۀ مهم دیگری نیز روی میز است و آن نگرانی آمریکا از این موضوع است که خرید سامانۀ دفاعی اس ٤٠٠ روسیه توسط ترکیه ممکن است این امکان را به مسکو بدهد که از ویژگی‌های جنگنده‌های «اف-۳۵» مطلع شود و با این کار امنیت برنامۀ اف ٣٥ را دچار خدشه سازد. از این رو هیأت آمریکایی به ریاست مایکل ترنر به مقامات عالی رتبۀ ترک پیشنهاد داد از خرید سامانۀ اس ٤٠٠ منصرف شوند تا از حمایت کنگره در رابطه با فروش اف ٣٥ بهره مند گردند. لیکن آنکارا پیشنهاد مزبور را یک تهدید و دخالتی در حاکمیت این کشور قلمداد کرد.
علی غم تهدیدات آمریکا و لحن تند دولت اردوغان، برنامۀ اف ٣٥ برای ترکیه همچنان پیش می رود. تقریباً همزمان با دیدار هیأت کنگرۀ آمریکا از ترکیه اولین پرواز یک جنگندۀ اف ٣٥ A صورت گرفت.
ترکیه شریک برنامۀ اف ٣٥ از همان ابتدای ظهور این برنامه به شمار می آید و با صنایع خود در ساخت این جنگندۀ رادارگریز نسل پنجم مشارکت داشته است. مشارکت صنایع ترک در حدود ١٢ میلیارد دلار است. این کشور اقدام به تأمین اجزای این هواپیما می نماید که بخشی از کل ناوگان اف ٣٥ است که نیروی هوایی کشورهای مختلف جهان در آن حضور دارند.


مترجم: مریم شرکاء

(Visited 99 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید