بازارگرمی سفیر جدید اسرائیل در اردن

رای الیوم (انگلستان)

با توجه به مسدود بودن گذرگاه های مشترک اردن با عراق و سوریه، ­سفیر جدید رژیم صهیونیستی در امان تلاش می کند در دیدار با بازرگانان و شخصیت های اردنی برای بندر حیفا بازارگرمی کند و با نقل و انتقال کالاها از این بندر، به آن رونق بخشد.
سفیر جدید اسرائیل در اردن چندی پیش در دیدار با برخی شخصیت ها اعلام کرد پس از بحران جنایت معروف الرابیه اولویت وی در امان تنها تقویت مبادلات و نقل و انتقال و بارگیری کالاها از بندر حیفای اسرائیل به اردن خواهد بود.
سفیر جدید اسرائیل در هفته های گذشته با برخی شخصیت ها که در زمینه نقل و انتقالات تجاری و زمینی فعالیت می کنند دیدار کرد و به آنها پیشنهاد قیمتهای ویژه ای در صورت به کارگیری بندر حیفا در دریای مدیترانه داد. در عین حال برخی مقامات سیاسی مخالف بر این باورند غیر فعال ماندن گذرگاه های  اردن و عراق به نفع فرآیند داد و ستد در بندر اسرائیلی خواهد بود، به طوری که به گفته برخی کارشناسان، این امر برای تنها بندر اردن یعنی “العقبه” تاثیراتی منفی به همراه خواهد داشت.
تیم دیپلماتیک رژیم اشغالگر، پس از بازگشایی سفارت اسرائیل در امان تحت فشارهای آمریکا تلاش کرده است برای بازرگانی و داد و ستد و بارگیری از بندر حیفا بازارگرمی کند.
به گفته برخی منابع دیپلماتیک غربی که مسائل اردن را دنبال می کنند، سفیر اسرائیل به همه کسانی که با آنان دیدار می کند پیشنهادهایی می دهد.
این پیشنهادها شامل اعطای تسهیلات ویژه و تعرفه های تشویقی به هر سرمایه گذار یا بازرگانی در اردن است که در اجرای یک پروتکل مجاز براساس توافقنامه های پیشین همکاری با طرف اسرائیلی، تصمیم به نقل و انتقال کالاها در هردو مسیر از طریق این بندر رژیم اشغالگر بگیرد.
پس از پنج ماه سر انجام چند روز پیش امیر وایسبورد سفیر جدید اسرائیل به اردن رفت و استوارنامه خود را به ملک عبد الله دوم پادشاه این کشور تقدیم کرد.
براساس گزارش رسیده به روزنامه رأی الیوم، وزارت امور خارجه اسرائیل از اعضای تیمی که اردن پس از جنایت الرابیه از این کشور اخراج کرد، تنها یک نفر را به همراه شش دیپلمات جدید به سفارت خود در امان فرستاده و به آنها توصیه کرده است در سایه و به طور نامحسوس فعالیت کنند.
روابط اردن و اسرائیل پس از آن به شدت دستخوش بحران شد که نگهبان اسرائیلی (سفارت اسرائیل در امان) در حادثه ای که هنوز جزئیات کامل آن روشن نشده است دو اردنی را، به این بهانه که یکی از قربانیان  با سلاح سرد به نگهبان اسرائیلی حمله کرده است، با خونسردی به قتل رسانید.
طبق خبرهای رسیده سفارت رژیم اشغالگر اسرائیل در امان سرگرم دیدار با بازرگانان بزرگ اردنی در بخشهای انرژی، واردات و صنایع است و با توجه به اینکه گذرگاه های طریبیل و نصیب بین اردن و عراق و سوریه همچنان مسدود می باشد، هدف از این دیدارها بازارگرمی بیشتر برای بندر حیفاء است.

(Visited 54 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید