انتقادات شدید اوباما از ترامپ

شبکه تلویزیونی ان پی تی (آمریکا)

 باراک اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا در سخنرانی روز جمعه خود در دانشگاه اربانا-شمپین (Urbana-Champaign) در ایالت ایلینوی، مجموعه ای از انتقادهای شدید را از دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی این کشور  مطرح کرد که متن سخنان وی در ادامه می آید.

من در اینجا، یعنی ایالت ایلینوی، دوستان جمهوریخواه خوب زیادی دارم، اما طی چند دهه اخیر، متاسفانه سیاست اختلاف، تنفر و جنون بدگمانی در حزب جمهوریخواه رخنه کرده است.
جمهوریخواهانی که در کنگره، چهره های شناخته شده تری هستند و در کنگره حضور دارند، گفته اند که “بله، ما می دانیم که این اوضاع، به نوعی دیوانگی است.” آنها هنوز هم همه تلاش خود را به کار می برند تا از این رفتار در برابر بررسی های موشکافانه و حسابرسی، یا پیامدهایی که ممکن است در پی داشته باشد حمایت کنند. به نظر می رسد آنها علناً تمایلی ندارند تا ستون اصلی محافظت از نهادهایی را بیابند که باعث می شود دموکراسی ما موثر واقع شود.
البته، ادعایی مطرح می شود مبنی بر اینکه اوضاع خوب خواهد شد، زیرا افرادی درون کاخ سفید حضور دارند که به صورت مخفیانه، از فرمان های رئیس جمهور سرپیچی می کنند. اما این یک ابزار مهار و کنترل نیست. این سخنان من جدی است.

قرار نیست دموکراسی ما این گونه عمل کند. این افراد، انتخاب نشده اند. آنها مسئول نیستند. آنها ۹۰ درصد مسائل (فرمان های) دیوانه واری را که از کاخ سفید صادر می شود، فعالانه ترویج و پیگیری می کنند، سپس می گویند “نگران نباشید، ما مانع تحقق ۱۰ درصد دیگر (از این مسائل و فرمان ها) می شویم.” این اقدامات آنها، ارائه خدمات به ما نیست. قرار نیست اوضاع بدین منوال باشد. این شرایط، عادی نیست. ما اکنون در حال سپری کردن دورانی غیر عادی هستیم.
رئیس جمهور پیشین آمریکا افزود: اعلام این موضوع که ما دادستان کل یا پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) را تحت فشار قرار نمی دهیم تا از نظام عدالت کیفری به عنوان چماقی برای مجازات کردن مخالفان سیاسی خود استفاده کند، نباید یک مساله مربوط به حزب دموکرات یا جمهوریخواه، یا یک مساله حزبی باشد. همچنین، (خودداری از) درخواست آشکار و علنی از دادستان کل برای محافظت کردن از اعضای حزب خود در برابر پیگرد قضایی، آن هم به دلیل آنکه انتخابات در حال نزدیک شدن است، نباید (یک مساله مربوط به حزب های دموکرات یا جمهوریخواه) باشد.

من این سخنان را از خودم نساخته ام. مطالبی که عنوان می کنم، فرضی نیست.
این که بگوییم آزادی مطبوعات را تهدید نمی کنیم، با وجود آنکه که مطبوعات، مسائلی را عنوان یا منتشر می کنند که مطلوب ما نیست، نباید یک مساله مربوط به حزب دموکرات یا جمهوریخواه باشد.
من شدیداً از «فاکس نیوز» شاکی هستم، اما هرگز از زبان من نشنیدید که تهدید کنم این شبکه را تعطیل کنم، یا آنکه آنها را دشمنان مردم بنامم. این که بگوییم گروه های خاصی از مردم را، بر اساس ظاهر آنها یا نحوه عبادت کردن آنها هدف (حملات) خود قرار نمی دهیم، نباید یک مساله مربوط به حزب دموکرات یا جمهوریخواه باشد. ما آمریکایی هستیم.
قرار است ما در برابر قلدرها و زورگوها بایستیم. قرار نیست از این افراد (قلدرها و زورگوها) پیروی کنیم. قرار است ما در برابر تبعیض بایستیم. همچنین، ما قطعاً قرار است به وضوح و بدون شک و تردید، در برابر افرادی که با نازی ها همدلی و از آنها طرفداری می کنند بایستیم. آیا این کار خیلی دشوار است؟ آیا خیلی دشوار است که بگوییم نازی ها، بد هستند؟

(Visited 88 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید