تاریخ: ۱۴:۴۷ :: ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
اعلام وضعیت اضطراری در پایتخت لیبی – گسترش درگیری میان نیروهای مسلح

توبیتا ماساتوری

نیکی (ژاپن)

دولت موقت لیبی ، کشور نفت خیز واقع در شمال آفریقا ، روز دوم ماه جاری وضعیت اضطراری در طرابلس ، پایتخت لیبی ، اعلام کرد. چرا که درگیری میان نیروهای مسلح که با یکدیگر اختلاف دارند ، در داخل شهر طرابلس شدت گرفته است. لیبی در عمل به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شده است. فایز سراج ، نخست وزیر دولت موقت در بخش غربی لیبی و ژنرال خفتر فرمانده بخش شرق لیبی ، ماه مه سال جاری با برگزاری انتخابات در سال جاری به منظور اتحاد دوباره و بازسازی کشور موافقت کردند. اما با این حال ناآرامی در لیبی تعمیق یافته است و از اینکه انتخابات برگزار خواهد یا نخواهد شد ، در پرده ای از ابهام قرار دارد.
درگیری این بار از اواخر ماه اوت از حومه طرابلس واقع در بخش غربی لیبی شروع شده است. روز دوم ماه جاری دو راکت به اردوگاه آوارگان اصابت کرد و دو تن کشته شدند. بر اساس گزارش آسوشیتدپرس ، در درگیری هفته اول دست کم چهل و هفت تن کشته شدند.
لیبی یکی از اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت خام ( اوپک ) به شمار می آید. لیبی حول و حوش سال ٢٠١٠ میلادی یک میلیون و ششصد هزار بشکه نفت خام تولید می کرد. اما بر اثر جنگ داخلی میزان تولید نفت خام لیبی کاهش یافته و هم اکنون به ششصد و شصت هزار بشکه در روز رسیده است. سازمان مسلح ژنرال حفتر که در بخش شرقی لیبی پایگاه دارد ، به شرط درخواست ساکنان طرابلس تمایل به مداخله در درگیری پایتخت نشان داده است. چنانچه درگیری ها گسترش یابد ، ممکن است نه تنها میادین نفتی بلکه بنادر نفتی هم که اکثر آن در شرق لیبی واقع شدند ، آسیب ببیند.

مترجم: کیومرث واحدی

 

(Visited 61 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید