تاریخ: ۱۳:۰۷ :: ۱۳۹۷/۰۶/۱۴
تدابیر دفاعی: تلاش بروکسل برای حفظ همکاری با تهران

یکاترینا پوستنیکوا

ایزوستیا (روسیه)


اتحادیه اروپا قصد دارد، خسارات شرکت های خود را که در ایران فعالیت دارند، جبران کند.
اتحادیه اروپا روی تدابیر تکمیلی کار می کند که به حفظ همکاری ها با ایران در عرصه اقتصادی، بانکی، مالی، تجاری، سرمایه گذاری، انرژی و حمل و نقل کمک خواهد کرد. بروکسل این تدابیر را با همکاری تنگاتنگ تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا طراحی می کند. در این میان، خبر رسیده است که برخی از شرکت های بزرگ اروپایی مانند توتال، ایر فرانس، بریتیش ایر ویز و زیمنس همکاری خود با ایران را متوقف کرده اند.
اتحادیه اروپا از برنامه جامع اقدامات مشترک حمایت می کند. اتحادیه اروپا تلاش می کند تا از شرکت های خود که با ایران همکاری می کنند، در برابر تحریم های امریکا دفاع کند. در وزارت امور خارجه فرانسه تصریح کرده اند که تدابیر جدید باید در وهله نخست، در راستای حمایت و دفاع از کانال های مالی و مکانیسم مالی پروژه های ایران باشد.
در روز ٧ ماه اگوست سال ٢٠١٨ میلادی، اعمال تحریم های امریکا علیه ایران آغاز شد. در این میان، امریکا از توافق هسته ای با ایران کناره گیری کرده است و شرکت های خارجی فعال در ایران را به اعمال تحریم های دو گانه تهدید کرده است. شرکت های بزرگی که فعالیت آنها به امریکا وابسته است، از ایران خارج شده اند. اما، با وجود خروج شرکت های اروپایی از ایران، امریکا قادر نیست، به طور کامل، ایران را تحت فشار قرار دهد، زیرا چین، هند و روسیه به فعالیت خود در ایران ادامه می دهند.
به گفته نینا محمدوا، مدیر بخش ایران در انستیتوی خاور شناسی آکادمی علوم روسیه، از زمان عقد برجام زمان زیادی نمی گذرد و از ایران رو، بازیکنان جدید هنوز به طور کامل فعالیت خود را در ایران آغاز نکرده بودند. برای این بازیکنان، کناره گیری از بازار ایران چندان دشوار نیست. به اعتقاد وی، گام های اتحادیه اروپا در راستای حفظ همکاری تجاری و اقتصادی با ایران چندان کارساز نیست. او گفت: «برای اتحادیه اروپا پرداخت جریمه ها کار بسیار دشواری است. از این رو، بروکسل باید تدابیر بسیار مشخص تری را در حمایت از شرکت های اروپایی فعال در ایران اتخاذ کند. تهران برای این شرکت ها، فضای بسیار مناسبی برای کسب سودهای بالا است».
پیشتر، بروکسل بسته حمایت مالی از پروژه ها در ایران را تصویب کرد. این بسته در حمایت از توسعه اقتصادی و اجتماعی پایدار در ایران به ارزش ١٨ میلیارد یورو می باشد.
مترجم: شادی اصغری

پاسخی بگذارید