تاریخ: ۹:۴۶ :: ۱۳۹۷/۰۵/۲۳
سفیر آمریکا همزمان با تهدید ترزا می به این که شرکت های انگلیسی ضرر خواهند کرد، گفت درباره ایران از ما و نه از بروکسل حمایت کنید.

تلگراف (انگلستان)

وودی جانسون، سفیر امریکا در انگلیس، روز شنبه در مقاله منتشره در نشریه دیلی تلگراف، از انگلیس خواست از همسایگان اروپایی خود که به دنبال انعقاد توافق تجاری با ایران هستند، فاصله بگیرد و در کنار امریکا به اعمال تحریم های شدید علیه ایران اقدام کند.
جانسون همچنین با صدور هشداری صریح به شرکت های انگلیسی، خطاب به آنها نوشت :” از تجارت با ایران خودداری کنید، در غیر این صورت با پیامدهای جدی در تجارت خود با امریکا روبرو خواهید شد.”
این اظهارت چالش آشکار علیه دولت ترزا می محسوب می شود که از همراهی با تحریم های ترامپ علیه ایران اجتناب کرده و به توافق هسته ای پایبند است.
این اظهارات جانسون همچنین درحالی است که جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس، شش روز قبل، بیانیه مشترکی را با اتحادیه اروپا امضا کرد که متعهد می شد به اقدامات مسدود کننده برای حفاظت از تاثیر تحریم های امریکا متوسل می شود.
مقاله جانسون تنش آفرینی در روابط ویژه میان انگلیس و امریکا پس از دیدار موفق ترامپ از انگلیس محسوب می شود.
جانسون در مقاله خود می نویسد:”امریکا در حال افزایش فشار علیه ایران است و ما از انگلیس می خواهیم در کنار ما قرار گیرد. اکنون زمان اقدام علیه توافق هسته ای سال ٢٠١٥ است.”
او نوشت :”ما از قدرت جهانی انگلیس می خواهیم از توان چشمگیر دیپلماتیک و نفوذ خود استفاده و در کنار ما برای رسیدن به توافقی فراگیر و اصیل اقدام کند .”
” ما درکنار هم می توانیم آن صلح و شکوفایی را که جهان خواستار آن است در ایران ایجاد کنیم.”
جانسون از انگلیس خواست روابط تجاری خود با ایران را که میزان آن در سال ٢٠١٦ میلادی ٢٦٥ میلیون پوند بود، قطع کند.
او نوشت :”رئیس جمهور با صراحت گفته است هرگونه تجارت و ایجاد منافع تجاری در ایران برخلاف خواست جهانی، پیامدهای جدی را علیه آن شرکت در تجارت با امریکا به همراه خواهد داشت.”
او نوشته است :” تنها با ایجاد جبهه متحد می توانیم فشار حداکثری را بر ایران و وادار ساختن تهران به تغییر رفتار خود و پایان دادن به فعالیت های خود در داخل و خارج کشور، وادار سازیم .”
ولی شب گذشته، مقامات ارشد دولت انگلیس با این خواسته ها مخالفت کردند و شکاف سیاسی میان دو متحد سنتی را افزایش دادند.
یک مقام وزارت خارجه انگلیس اظهار داشت :”ما به توافق هسته ای متعهد و آماده گفتگو با دولت و کنگره امریکا در مورد همکاری در برطرف ساختن نگرانی های مشترک در مورد فعالیت های منطقه ای ایران هستیم.”
ایران نیز گفته است تنها درصورتی که از منافع توافق هسته ای برخوردار باشد به آن پایبند خواهد بود.
آیستر برت، معاون وزیر خارجه انگلیس، در پاسخ به این پرسش که آیا انگلیس در مورد ایران با امریکا همراهی خواهد کرد، گفت :”ما صراحتاً گفته ایم که توافق هسته ایران را بخش مهمی از امنیت منطقه می دانیم . ما معتقدیم این توافق بسیار مهم است و همراه با برخی متحدان خود به آن پایبندخواهیم ماند.”

مترجم : مفید علیزاده

 

(Visited 108 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید