تاریخ: ۱۳:۵۰ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
تدابیر اتحادیه اروپا برای حفاظت از منافع شرکت های اروپایی برابر تحریم های ترامپ

دانیل بوفی

گاردین (انگلستان)


اتحادیه اروپا به شرکت های اروپایی توصیه کرده است خواسته های کاخ سفید را در زمینه قطع کامل روابط تجاری با ایران، نادیده بگیرند.
همزمان با تلاش دولت آمریکا برای اعمال شدید ترین فشارها علیه ایران، اتحادیه اروپا برنامه ای را برای حفظ منافع شرکت های اروپایی در برابر تحریم های ثانویه آمریکا آغاز کرده است.
با از سرگیری تحریم های شدید آمریکا علیه ایران اتحادیه اروپا نیز قانونی را که سال ها پیش برای خنثی کردن تحریم های آمریکا علیه شرکت های اروپایی که با کوبا روابط تجاری داشتند، بار دیگر به اجرا درآورد.
هر شرکت اروپایی که بخواهد به علت ترس از تحریم های آمریکا روابط تجاری خود را با ایران قطع کند باید از کمیسیون اروپا مجوز دریافت کند.
اتحادیه اروپا در ضمن تدبیر تازه ای اتخاذ کرده است تا در صورت آسیب دیدن شرکت های اروپایی از تحریم های ثانویه واشنگتن، دولت آمریکا را در دادگاه های بین المللی تحت پیگرد قرار دهد.
در بیانیه مشترکی که روز دوشنبه از سوی وزرای خارجه ٢٨ کشور عضو اتحادیه اروپا و همچنین جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس منتشر شد بر عزم راسخ اتحادیه اروپا در دفاع از منافع کشورهای عضو این اتحادیه و همچنین توافق هسته ای با ایران تاکید شده است.
در این بیانیه آمده است لغو همه تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران از جمله بخش های اصلی توافق هسته ای است و هدف از لغو این گونه تحریم ها افزون برای کمک به بهبود وضعیت اقتصادی ایران، ارتقاء بخشیدن به وضعیت زندگی مردم ایران است.
با وجود موضع گیری قاطع و شدید اتحادیه اروپا، درباره کارساز بودن این موضع گیری تردید وجود دارد و مقامات اتحادیه اروپا می گویند شرکت هایی که با ایران به دادوستد بپردازند ممکن است با مشکل روبرو شوند.
دولت آمریکا روز گذشته اعلام کرد اهمیتی به موضع گیری اتحادیه اروپا نمی دهد و قصد دارد بیشترین فشار ممکن را بر ایران وارد آورد.
آقای حسن روحانی از اتحادیه اروپا به علت موضع گیری در برابر فشارهای آمریکا قدردانی و اقدامات آمریکا را به راه انداختن جنگ روانی توصیف کرده است.
رئیس جمهور ایران پیشنهاد ترامپ برای گفتگو با وی را در مقطع کنونی بی مورد خوانده است.

مترجم: داود حیدری

پاسخی بگذارید

نظرات کاربران (1)

 1. کرامت سلیمی

  اگر به روانشناسی چهره اعتقاد داشته باشید ترس و نگرانی خاصی در چهره مقامات روسی،امریکایی و اروپایی مخصوصا” اقای سرگئی لاوروف و خانم ها موگرینی و مرکل به خوبی نمایان است. که نشان از داشتن یک نقطه ضعف و ترس و وحشت از لو رفتن یک موضوع مهم می باشد.
  معنی نوشته فوق این است که اگر ایران از لحاط اقتصادی چنان تحت فشار قرار گیرد که کشور ایران دچار مشکل شود مقامات ایرانی یک موضوع را لو خواهند داد که لو دادن این موضوع می تواند به فروپاشی امریکا ، روسیه ، و اتحادیه اروپا منجر شود.

  معنای خروج از برجام ایران چیزی جز افشای غیر واقعی بودن سلاح دروغین و خیالی اتمی نیست.

  تمام کشورهایی که با دروغ سلاح خیالی بمب اتمی درگیرند و در واقع با کمک این دروغ در بین ملتها رعب و وحشت ایجاد می کنند و بر انها حکومت می کنند از خروج ایران از برجام (یا به معنای واقعی لو دادن دروغین بودن سلاح اتمی توسط ایران)
  وحشت دارند.