تاریخ: ۱۳:۴۴ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
چگونه می توان با ایران به توافق موشکی دست یافت

مارک فیتز پاتریک

فارین پالیسی مگزین (امریکا)


تهران هرگز از همه موشک های بالستیک خود دست بر نخواهد داشت اما توافق در این زمینه امکان پذیر است
موضع خصمانه آمرکا علیه ایران به احتمال زیاد هیچ شریک بین المللی تازه ای را جز آن ها که پیش از این در اردوگاه ضد ایرانی قرار داشته اند، با واشنگتن همراه نخواهد کرد. اما رهبران اروپا که برای نجات توافق هسته ای با ایران تلاش می کنند باید با واشنگتن در زمینه یافتن راهی جهت برطرف ساختن نگرانی های مشترک، به تفاهم برسند.
اصلی ترین مساله در این میان، تهدید برخاسته از برنامه موشک های بالستیک ایران است. اگر روزی ایران تصمیم بگیرد تا به جنگ افزار هسته ای مجهز شود، در آنصورت می تواند کلاهک شماری از موشک های بالستیک خود را که مواد منفجره متعارف دارند، با کلاهک هسته ای جایگزین کند.
محدود نشدن برنامه موشک های بالستیک ایران در توافق هسته ای، از جمله عواملی بود که ترامپ برای خروج از این توافق اعلام کرد اما هیچ راه حل قابل قبولی جز برچیده شدن همه موشک های ایران که خواسته ای نامعقول محسوب می شود، ارایه نداد.
در این زمینه یک راه حل معقول وجود دارد و آن محدود کردن ایران به ساخت موشک های بالسیتک تا برد دو هزار کیلومتر و خودداری از ساخت موشک های بالستیک قاره پیما می باشد. ایران خود نیز اعلام کرده است که به موشک هایی با چنین بردی نیاز دارد. گرچه ایران خود چنین محدودیتی برای برنامه موشکی کشور تعیین کرده است اما این نگرانی وجود دارد که تهران به ساخت موشک هایی با برد بیشتر مبادرت کند و به همین علت بهتر است که کشورهای ذینفع هرچه زودتر و پیش از اینکه ایران بتواند برنامه موشکی خود را از آنچه که هست پیشرفته تر سازد با این کشور به توافقی قابل راستی آزمایی دست پیدا کنند.

البته باید توجه داشت که ایران هرگز حاضر نخواهد شد به چنین توافقی تن دردهد مگر اینکه در ازای آن امتیازی دریافت کند. امتیازی که می توان به ایران داد، اجازه ساخت موشک های بالستیک برای پرتاب ماهواره به فضا است. گرچه بین موشک هایی که برای پرتاب ماهواره به فضا از آن ها استفاده می شود و موشک های نظامی شباهت هایی وجود دارد اما ماهیت آن ها با یکدیگر تفاوت دارد.
محدود کردن برد موشک های ایران به دو هزار کیلومتر باعث نخواهد شد تا اسرائیل، عربستان سعودی، امارات و دیگر همسایگان، از تیررس موشک های ایران در امان بمانند. اما باید واقع نگر باشیم چون ایران از توانمندی موشکی فعلی خود دست بر نخواهد داشت.
بر خلاف نوشته های قبلی در باره موشک های بالستیک، باید گفت هر چه برد این گونه موشک ها زیاد تر باشد، کلاهک جنگی بزرگتری را نیز می توانند حمل کنند و درضمن سرعت حرکت آن ها نیز بیشتر می شود و در نتیجه رهگیری و انهدام آن ها نیز دشوار تر خواهد بود.
جای بسی تاسف است که پیش از این، توافقی خلاقانه و از لحاظ فناوری معقول و منطقی، برای مهار برنامه موشک های بالستیک ایران، به دست نیامده است. اما باید توجه داشت که هنوز هم فرصت باقی است و ضرورت ایجاب می کند که چنین توافقی هر چه زودتر به دست آید.


مترجم: داود حیدری

پاسخی بگذارید