تاریخ: ۱۳:۳۵ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
تمامی محصولاتی که هدف تحریم قرار خواهند گرفت

لورنتزو ویتا

ال جورناله (ایتالیا)


دولت آمریکا اعلام کرد که بار دیگر تحریم های ضدایرانی به عنوان نتیجۀ خروج واشنگتن از توافق هسته ای، آغاز خواهند شد. ترامپ در خصوص دستیابی به توافقی جدید و گسترده تر از توافق سال ٢٠١٥ با دولت ایران در خصوص پروندۀ هسته ای اعلام آمادگی کرد.
اقدامی که تهران فعلاً با آن مخالفت کرده است. در نظر دولت ایران یک توافق وجود داشت و آنها می خواهند بر پایۀ آن پیش بروند. آنها حمایت چین، روسیه و سایر کشورهای اروپایی درگیر در برجام را دریافت نموده اند و در کوتاه مدت هیچ پیشنهادی را از سوی واشنگتن نخواهند پذیرفت.
ترامپ طی یادداشتی اعلام کرد که آمریکا به طور کامل متعهد گردید تمامی تحریم ها را به اجرا درآورده و با کشورهایی که با ایران تجارت می کنند کار خواهد کرد تا موجبات رعایت کامل آن را فراهم آورد. شرکت ها و افرادی که فعالیت های خود را با ایران کاهش ندهند با پیامدهای سنگینی روبرو خواهند شد.
تحریم ها بار دیگر بر اقتصاد ایران سایه خواهند انداخت و بخش های مهم نظام اقتصادی کشور را هدف قرار خواهند داد. لیکن در بخش تجاری تأثیر شدیدتری خواهند داشت. در بخش طلا و فلزات گرانبها، بخش خودرو، فروش آلومینیوم و فولاد و نیز فروش نرم افزار برای صنعت. بخش های پسته و فرش ایرانی که یکی از بزرگ ترین محصولات ساخت ایران است نیز هدف قرار خواهند گرفت.
بخش هواپیمایی غیرنظامی فوری سرمایه گذاری های شرکت فرانسوی ایرباس و نیز بوئینگ را جلب کرده بود. بخشی که ایتالیا نیز در آن درگیر است. لیکن بازگشت تحریم ها بر این بخش نیز تأثیرگذار خواهد بود.
در این میان اتحادیۀ اروپا و کشورهایی که در توافق هسته ای ایران حضور داشتند تأسف شدید خود را در خصوص تصمیم آمریکا ابراز داشتند.
ظریف، وزیر خارجۀ ایران اطمینان داد که تحریم های آمریکا قادر نخواهند بود سیاست ایران را در منطقه تغییر دهند. وی گفت که تحریم ها مشکلاتی به بار خواهند آورد لیکن ما قادر خواهیم بود با موفقیت این مرحله را نیز پشت سر نهیم.
مترجم: مریم شرکاء

پاسخی بگذارید