تاریخ: ۱۳:۲۹ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
اروپا علیه ترامپ: اتحادیه اروپا از تحریم های ضد ایرانی حمایت نکرد

گازتارو (روسیه)

ترامپ فرمان پیرامون ازسرگیری اعمال تحریم ها علیه ایران را امضا کرد.
از روز ٧ ماه اگوست، اعمال تحریم ها علیه ایران آغاز می شود: دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، فرمان لازم را امضا کرد. اما، در اروپا از عدم تمایلشان برای اجرای تحریم های امریکا علیه ایران سخن گفتند. و این در حالی است که بخشی از شرکت های اروپایی از این کشور خارج شده اند. کارشناسان هشدار می دهند که مرحله دوم تحریم های امریکا علیه ایران که در پاییز اعمال خواهد شد، سخت تر خواهد بود.
روز دوشنبه، مینا آندریوا، سخنگوی رسمی کمیسیون اروپا، از امتناع از اجرای تحریم های امریکا علیه ایران سخن گفت. به گفته او، بروکسل قوانین بازدارنده ای را اتخاذ کرده است که از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های امریکا علیه ایران دفاع خواهد کرد. از روز ٧ ماه اگوست، قوانین بازدارنده اجرایی خواهد شد. این قوانین به شرکت های اروپایی کمک خواهد کرد تا در برابر اعمال تحریم های امریکا مصون بمانند. چنین اقدامی به معنای آن است که اتحادیه اروپا می تواند مانع از آن شود که شرکت های اروپایی تحریم های امریکا را اجرا کنند و یا دادگاه های امریکا شرکت های اروپایی را به خاطر سرپیچی از اجرای تحریم ها جریمه کند. اگر شرکت اروپایی به خاطر تحریم های امریکا مورد خسارت واقع شود، اروپایی ها می توانند با قوانین بازدارنده غرامت این خسارت را با مصادره دارایی نهادهای امریکایی بپردازند.
در ماه مه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، سند تحریم ها را امضا کرد. بخش نخست تحریم ها علیه دولت ایران در رابطه با خرید و تهیه دلار امریکایی توسط دولت ایران، تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گران بها، خرید، ذخیره یا انتقال مستقیم یا غیر مستقیم گرافیت، مواد خام یا فلزات نیمه تمام شامل آلومینیوم و آهن، زغال و نرم افزار برای یکپارچه سازی پروسه های صنعتی، انتقال عمده خرید یا فروش ریال ایرانی، نگهداری کمک های مالی عمده یا حساب های بانکی خارج از خاک ایران که تحت نفوذ ریال ایرانی است، خرید، اشتراک یا تسهیلات بدهی های دولتی ایران و صنعت خودرو سازی ایران می باشد. مرحله اصلی تحریم ها که در رابطه با ممنوعیت فروش نفت ایران است، از ماه نوامبر اعمال خواهد شد.
اگرچه، به غیر از امریکا، هیچ یک از کشورهای شرکت کننده در توافق هسته ای به طور رسمی، از خروج واشنگتن از برجام حمایت نکرده اند، اما از اوایل فصل بهار، شرکت های بزرگ غربی خروج از بازار ایران را آغاز کرده اند. از جمله، می توان به شرکت های زیمنس، MSC، Maersk Line، بویینگ و ایرباس اشاره کرد. البته، تحریم های امریکا بر ایران تاثیر گذار خواهند بود، اما موضع اتحادیه اروپا در راستا عدم حمایت از اقدامات امریکا و حمایت از ایران در چارچوب برجام است. در ایران، به ناپایداری سیاست دولت امریکا واقف هستند و خود را برای این تحریم ها آماده کرده اند. در اوایل ماه ژوئیه، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، تصریح کرد که ایران به اجرای تعهداتش در چارچوب برجام ادامه خواهد داد و از همکاری اقتصادی اش با اروپا چشم پوشی نخواهد کرد.
ایران قصد دارد در برابر تحریم های امریکا، از شیوه رمز نگاری پولی استفاده کند. این روش برای دور زدن تحریم ها و ممانعت از معاملات دلاری معرفی شده است. این روش می تواند جایگزین سیستم پرداخت بین بانکی سوییفت شود. پول رمز نگاری شده شرایط را برای همکاری ایران و کشورها فراهم می سازد. یکی از مزایای پول رمز نگاری شده، عدم ارتباطش با عرصه مالی امریکا است. در این رابطه، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ایران گفته است که بانک مرکزی به عنوان قانون گذار حوزه ارزی کشور باید نسبت به صدور مجوزهای لازم برای ایجاد ارز دیجیتالی ملی و بهره گیری از آن اقدام کند.

مترجم: شادی اصغری

 

پاسخی بگذارید