از سر گیری تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران

سوگی یاما تاداشی

آساهی (ژاپن)


دولت ترامپ از روز هفتم ماه جاری ، بخشی از تحریم های اقتصادی و انحصاری آمریکا علیه ایران را از سر خواهد گرفت. با توجه به اتمام مهلت مرحله نخست اعمال تحریم های آمریکا ، داد و ستد لوازم یدکی خودرو ،‌ هواپیما و موارد مشابه آن با ایران محدود خواهد شد. چنانچه شرکت های کشورهای ثالث از جمله ژاپن تحریم های آمریکا علیه ایران را نقض کنند ، هدف تحریم های آمریکا خواهند گرفت. بنابراین ، تاثیر کاهش داد و ستد شرکت های مختلف با ایران ، بر اقتصاد ایران هم تاثیر منفی خواهد گذاشت.
دولت ترامپ با تقویت فشار به ایران ، تحقق توافق هسته ای جدید که خروج از سوریه و محدود شدن برنامه های موشک بالستیک ایران را شامل می شود ، مدنظر دارد. اقتصاد ایران بر اثر افت ارزش ریال و به دنبال آن افزایش قیمت کالاها مختل شده است.
از سوی دیگر ، از سر گیری تحریم ها علیه ایران ، بر شرکتهای اروپایی و آسیایی هم تاثیر خواهد گذاشت. اما با این حال تاثیر آن بر شرکت های آمریکایی بسیار محدود است. شرکت های آمریکایی تاکنون از داد و ستد با ایران منع شده بودند و به همین جهت شروع تحریم ها تاثیر چندانی بر اقتصاد آمریکا نخواهد گذاشت.
دولت آمریکا اعلام کرد ،‌ به منظور تغییر رفتار ایران شدیدترین تحریم ها را علیه این کشور اعمال خواهد کرد. به نظر می رسد دولت ترامپ با توجه به انتخابات میان دوره ای آمریکا ، سعی دارد ‌ایران را با اعمال فشار به مذاکره ترغیب کند و از طریق مذاکره سران با ایران « نتایج دیپلماسی » مدنظر خودش را بدست آورد.


مترجم: کیومرث واحدی

(Visited 564 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید