تاریخ: ۱۳:۰۹ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
روحانی: آمریکا باید بدهی خود به ایران را بپردازد و سپس پیشنهاد مذاکره بدهد

فرح الزمان شوقی

العربی الجدید (انگلستان)

حسن روحانی،رئیس جمهور ایران به پیشنهاد همتای آمریکایی خود درباره گفتگوی بدون پیش شرط پاسخ داد. وی گفت مذاکره همزمان با تحریم معنی ندارد چرا که مذاکره اصول خاص خود را دارد و در درجه نخست بر صداقت و در درجه دوم بر نیت دستیابی به نتیجه مبتنی است. وی گفت ترامپ باید بسیار به عقب بازگردد به گونه ای که شروط ایران را محقق سازد تا ایران مذاکره را بپذیرد و آمریکا در پی سال ها محاصره، مداخله و دشمنی، وامدار ایران است و باید آن را بپردازد.
وی طی سخنانی که از تلویوزیون ایران در آستانه ازسرگیری تحریم های آمریکا علیه تهران پخش شد، افزود دعوت ترامپ به گفتگو داخل ایران را هدف قرار داده است و جنگ روانی محسوب می شود. وی تاکید کرد تهران از جانب خود گفتگو با دیگران را رد نمی کند و در گذشته با وزیر امور خارجه پیشین آمریکا مذاکره کرده است.
روحانی اشاره کرد آمریکا در کنار معدودی از کشورهای دیگر با تهران مشکل دارد. در حالی که کشورهای بسیاری از ایران حمایت و از سیاست آمریکا انتقاد می کنند. وی توضیح داد کشور وی در انتظار گام های عملی از سوی اروپا است تا بتواند اقدام آمریکا در جهت خروج از توافق هسته ای را جبران کرده و در برابر تحریم ها بایستد. وی از روابط ایران با روسیه و چین تمجید و تاکید کرد این دو کشور به این تحریم های آمریکا اهمیتی نخواهند داد اما مشکل این دو به شرکت هایی موجود در این کشورها مرتبط است که از پیامدهای تحریم ها نگران هستند.
روحانی در بخش عمده سخنان خود روی مشکلات اقتصادی تمرکز کرد که مردم از آن رنج می برند و از سوی شهروندان به علت مشکلات داخلی و خارجی ناشی از رفتار آمریکا قابل لمس است. وی گفت سیاست های جدیدی که بانک مرکزی اعلام کرده با هدف احیای بازار ارز است. وی گفت دستیابی به کالاهای اساسی با مشکلی روبرو نخواهد شد زیرا بانک مرکزی طبق نرخ رسمی خود قیمت آن ها را تعیین می کند و نرخ آن ٤٢ هزار ریال خواهد بود. وی همچنین گفت نسبت به شرایط امنیت ملی نگرانی ندارد و از وقوع جنگ تا زمانی که نیروهای مسلح آمادگی دارند هراسی ندارد و این که در داخل ایران اتحاد و همبستگی وجود دارد و تاکید کرد نظام ایران نیرومند و قوی است زیرا تمام ارکان آن با هم انسجام دارند. وی در سخنان خود نوعی از آتش بس را در قبال دیگر جریان ها نشان داد، با وجود این که محافظه کاران به انتقادات خود از سیاست های اخیر اقتصادی رئیس جمهور شدت بخشیده اند.
روحانی به اعتراضات مردمی در دوره اخیر در اعتراض به وخامت اوضاع اقتصادی و معیشتی اشاره کرد که با شعارهایی سیاسی همراه بود. وی گفت شهروندان حق اعتراض دارند و باید زمینه آزادی بیان مردم در چارچوب قانون فراهم شود. همچنین دولت باید به خواسته ها گوش دهد و آن ها را محقق سازد. وی خواستار احترام به تمام گرایش ها و جریان های سیاسی در کشور شد.
روحانی گفت ایران پیش از آغاز تحریم های نفتی، هیئت های دیپلماتیک به کشورهای صادر کننده نفت در منطقه و خارج از آن اعزام خواهد کرد. طبق سخنان وی تهران بر منطق اتکا خواهد کرد و به این رویه خود ادامه خواهد داد.
وی در بخش مربوط به امور منطقه ای گفت منطقه به سمت ثبات حرکت خواهد کرد و شرایط در سوریه تغییر کرده و بهتر خواهد شد. همچنین به اعتقاد وی تمام بازیگران خارجی اعم از آمریکا و دیگران مجبور به ترک این کشور خواهند شد. وی گفت عربستان سعودی و امارات متوجه خواهند شد ادامه گزینه نظامی در یمن تغییری ایجاد نخواهد کرد و راه حل گفتگو و اتخاذ روند سیاسی خواهد بود. وی توضیح داد تهران خواستار ایجاد رابطه مناسب با همسایگان خود حتی کشورهایی است که با ایران مشکل دارند.
در همین راستا سازمان ملل از زبان سخنگوی دبیر کل یعنی فرحان حق طی کنفرانسی مطبوعاتی در مقر دائمی این سازمان در نیویورک تاکید کرد سازمان ملل به ادامه روند تشویق کشورهای عضو در جهت پایبندی به توافق هسته ای ادامه خواهد داد.
مترجم: مهری بهرامی

 

(Visited 91 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید