تاریخ: ۱۳:۰۵ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
مخالفت روحانی با پیشنهاد ترامپ؛ مذاکره اصولی دارد

الاخبار (لبنان)

دونالد ترامپ بدون هیچ تاخیری تحریم ها علیه ایران را از سرگرفت. آنچه متفاوت به نظر می رسید ، سخنرانی وی در زمان امضای دور نخست ازسرگیری تحریم ها بود که شدت لحن آن کم تر از آن بود که پیش بینی می شد. رئیس جمهور آمریکا دیروز روی استقبال و رویکرد باز خود درباره تدوین توافقی جدید تمرکز کرده و بر جدی بودن اظهارات چند روز پیش خود درباره دیدار و گفتگو با ایرانی ها تاکید کرد.

ترامپ همزمان از نظام ایران خواست میان تغییر رفتار بی ثبات کننده خود در منطقه و ادغام دوباره در اقتصاد جهان یا قدم گذاشتن در جهت انزوای اقتصادی یکی را برگزیند. گرچه ترامپ از ادامه اعمال بیشترین فشار اقتصادی ممکن بر نظام ایران سخن گفت اما با این وجود از توافقی جامع تر استقبال کرد به گونه ای که شامل تمام فعالیت های مضر ایران از جمله برنامه موشکی و حمایت این کشور از تروریسم شود. بدین ترتیب سیاست چماق و هویچ اعمالی علیه ایران را ادامه داد.
در طرف مقابل ایران نیز در واکنش نشان دادن تاخیر نکرد و این واکنش، تازگی نداشت. به این ترتیب که رئیس جمهور ایران در برابر موج فشارهای آمریکا ایستاد و بر پایدارای در برابر آن ها اصرار ورزید. به دور از سیاست اصولگرایی، ایرانی ها اعتقاد دارند رویارویی جدیدشان نسبت به گذشته وضع بهتری دارد. به این ترتیب که واشنگتن در این اوضاع تنها است در حالی که سایر قطب های بین المللی این بار با آمریکا همراهی نمی کنند. این مسئله ای است که رئیس جمهور روحانی تلاش کرد در سخنرانی تلویزیونی خود برای ملت ایران توضیح دهد. وی اشاره کرد چین و روسیه با صراحت اعلام کرده اند در برابر فشارهای آمریکا ایستاده و قصد دارند به توافق های امضا شده خود با ایران پایبند بمانند.روحانی به اهمیت رابطه با دیگر کشورهای آسیاسی دیگر اشاره کرد و گفت” همزمان قصد داریم روابط محکم تری با کشورهای اروپایی داشته باشیم”. طی این سخنان وی خواست به این مسئله اشاره کند که واشنگتن با فشار بر اروپایی ها آن ها را از فرصت سرمایه گذاری محروم کرده و از سوی دیگر قصد داشت اروپایی ها را مجبور کند احساس کنند مسکو و چین بیشترین استفاده تجاری را از ایران در مرحله پیدا کردن جایگزین ها خواهند برد و بدین ترتیب آن ها را به پایدارای در برابر فشارهای آمریکا به منظور از دست ندادن منافع خود در تعامل با تهران تشویق کند. روحانی موضع اروپایی ها را از نظر سیاسی مناسب توصیف کرد و توضیح داد مشکل شرکت های اروپایی با واشنگتن است که در معرض فشارهای آمریکا و تحریم ها قرار دارند. وی گفت دولت وی همچنان در انتظار اقدامات عملی از سوی اروپا است.
در سطح بین المللی نیز اعلام ورود به مرحله اجرایی کردن تحریم ها تنها با استقبال نخست وزیر اسرائیل روبرو شد. در مقابل، اتحادیه اروپا اظهار تاسف کرده و بر پایبندی خود به توافق هسته ای از طریق حمایت از شرکت های اروپایی به موجب قوانین اتحادیه اروپا و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکید کرد. در این بیانیه آمده است قوانین حمایت از شرکت هایی که با ایران دادوستد می کنند از ابتدای روز سه شنبه اجرایی خواهد شد.

مترجم: مهری بهرامی

(Visited 65 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید