تاریخ: ۱۱:۱۳ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
قمار خطرناک ترامپ با اعلام تحریم ها علیه ایران

عبدالباری عطوان،

رای الیوم (انگلستان)


ترامپ با اعلام آغاز تحریم ها علیه ایران دست به قمار خطرناکی زد.تاکید روحانی بر حمایت روسیه و چین از کشورش سیلی محکمی به آمریکا و متحدان واشنگتن است. ناتوی عربی احتمالا بزرگترین بازنده است. جهان در آستانه هرج و مرجی همه جانبه قرار داد. مذاکرات محرمانه نامحتمل نیست.

اعلام اعمال تحریم ها از سوی ترامپ اعلام جنگ محسوب می شود که به هرج و مرج در سطح جهانی خواهد انجامید زیرا کشورهای بسیاری و در راس آن ها اتحادیه اروپا در کنار هند، چین و ترکیه رسما عدم پایبندی به این تحریم ها را اعلام کرده اند.
ترامپ پس از تعیین زمان آغاز این تحریم ها تاکید کرد آماده گفتگوی همه جانبه با ایران بدون هیچ پیش شرطی برای رسیدن به توافق هسته ای جدید است. روزنامه های اسرائیل از نیویورک، محل برگزاری نشست های مجمع عمومی به عنوان محل احتمالی مذاکرات یاد کرده اند، البته مشروط بر اینکه ایران با دیدار آقای روحانی با ترامپ موافقت کند. اما این نشست های علنی حد اقل در مرحله نخست، بعید است. اما حضور آقای یوسف بن علوی، وزیر عمان در واشنگتن و دیدار وی با همتای آمریکایی اش احتمالا نشانه آغاز احتمالی مذاکرات محرمانه در مسقط است، همانند مذاکراتی که به توافق هسته ای انجامید، چون ترامپ برای رفتن سر میز مذاکره به تنش زایی اقدام می کند و ایرانی ها از این معادله به خوبی خبر دارند.
دولت رئیس جمهور ترامپ خواستار تغییر نظام ایران و نه تغییر رفتار این کشور است، همانگونه که جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد و برای اجرایی کردن سناریوی مشابه سناریوی حمله به عراق و مداخله نظامی ائتلاف ناتو در لیبی تلاش می کند و این امر وعده ای را تفسیر می کند که رودی جولیانی، مشاور رئیس جمهور آمریکا به مجاهدین خلق در همایش این گروه در پاریس داد، مبنی بر این که با آن ها سال آینده در تهران ملاقات می کند.
آغاز این تحریم ها اعضای ائتلاف ناتوی عربی را در برابر چالشی سخت اگر نه سرنوشت ساز قرار می دهد چرا که بیشتر این کشور ها [شش کشور شورای همکاری خلیج فارس در کنار اردن و مصر] اگر نگوییم همه آن ها به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس به رئیس جمهور ترامپ نمی توانند نه بگویند و این به معنای فروپاشی اقتصادی کشوری مانند امارات متحد عربی است که میزان مبادلات تجاری اش با ایران حدود ٨ میلیارد دلار در سال است و همین مسئله درباره قطر وجود دارد که به ایران و بنادر این کشور به صورت ویژه ای به منظور شکستن محاصره اعمالی علیه خود توسط همسایگانش، اتکا دارد.
آقای خامنه ای رهبر معظم ایران مذاکره با آمریکا را بیهوده توصیف کرده است زیرا رئیس جمهور ترامپ به امضای کشورش احترام نمی گذارد و پیش از صحبت درباره هرگونه دیداری باید در درجه نخست درباره تصمیم خود مبنی بر خروج از توافق هسته ای تجدیدنظر کند. این موضع گیری از سوی رئیس جمهور روحانی نیز بارها تکرار شد.
نمی خواهیم از امور سبقت بگیریم اما تمام نشانه ها تایید کننده این مطلب است که منطقه خلیج فارس در روزهای آینده میدان رویارویی های نخستین و تلاش برای کسب اطلاع میان آمریکا و ایران خواهد بود. هنگامی که ژنرال محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران تهدید کرد نیروی تحت فرمان وی در صورت جلوگیری از صادارات نفت ایران اجازه عبور حتی یک بشکه نفت را نخواهند داد. این امر درصورت وقوع به معنای این است که چاره ای جز جنگ به عنوان گزینه آخر وجود ندارد.
آقای روحانی در مصاحبه دیروز خود با شبکه “روسیا الیوم” در نخستین واکنش نسبت به تصمیم ترامپ تاکید کرد روسیه و چین متعهد به توافق های اقتصادی خود با ایران هستند و این اعلام سیلی محکمی به ترامپ و متحدان وی به ویژه عرب ها و دولت اشغالگر اسرائیل خواهد بود. دولتی که نخست وزیر آن یعنی نتانیاهو بر رئیس جمهور آمریکا تسلط دارد و موضع گیری ها و تصمیماتش را به وی دیکته می کند. روحانی همچنین تاکید کرد هرگونه مذاکره و گفتگویی با آمریکا در سایه تحریم ها بی فایده است و مذاکره با واشنگتن باید مبتنی بر صداقت و باهدف رسیدن به نتایج باشد.
هنگامی که دو قدرت بزرگ در کنار ایران در برابر این تحریم ها می ایستند و در کنار آن ها هند، ترکیه و اتحادیه اروپا قرار دارند؛ این به معنای این است که ایران تنها نخواهد بود و قمار ترامپ به شکست منجر خواهد شد و احتمالا وی را به عنوان رئیس جمهور آمریکا به پایان کار خود نزدیک می کند.
مترجم: مهری بهرامی

(Visited 194 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید