تاریخ: ۱۰:۰۷ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۷
اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران

پاول تاراسنکو

کامرسانت (روسیه)

واشنگتن نخستین بسته تحریم ها را علیه ایران اعمال کرد.
شب سه شنبه، نخستین بسته تحریم های امریکا علیه تهران اعمال شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، در چارچوب خروج کشورش از توافق پیرامون برنامه هسته ای ایران، در خصوص آن تصمیم گیری کرده بود. در اسرائیل، چنین گامی را به عنوان بخشی از «مبارزه شدید علیه حکومت ایران ارزیابی کردند. اما، در اتحادیه اروپا از این گام انتقاد کردند و در این زمینه، قوانینی را اجرا می کنند که از شرکت های اروپایی در برابر تحریم های دو گانه امریکا دفاع خواهد کرد. در اواخر ماه سپتامبر، احتمال دارد که پرزیدنت ترامپ با حسن روحانی، همتای ایرانی اش، این بحران را بحث و بررسی کند، اما عادی شدن سریع روابط میان این دو کشور بعید به نظر می رسد.
نخستین بسته تحریم های امریکا علیه ایران در رابطه با ممنوعیت تجارت با ایران در عرصه طلا، فلزات گران بها، آلومینیوم، فولاد، ذغال سنگ و گرافیت و همچنین، دیگر فلزات خالص می باشد. انجام معاملات با تعهدات ارزی و خرید دلار امریکا توسط دولت ایران نیز ممنوع شده است. عرصه ناوگان هوایی و همچنین، عرصه خودرو سازی نیز تحریم شده است. در چارچوب مرحله دوم تحریم ها که از ٥ ماه نوامبر اعمال خواهد شد، قرار است، عرصه مهم اقتصادی ایران مورد ضربه قرار گیرد. اعمال تحریم های نفتی ایران و عرصه انرژی و همچنین، کشتی سازی از سر گرفته خواهد شد. اجرای عملیات های بانکی، خدمات بیمه و همچنین، بهداشت عمومی نیز تحریم خواهند شد.
ترامپ مدعی است که براساس اطلاعات منتشر شده از سوی اسرائیل، ایران به طراحی سلاح هسته ای و غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد. به اعتقاد ترامپ، ایران به بروز بی ثباتی در منطقه دامن می زند، از گروهک های شیعه نظامی، اسد و دیگر دیکتاتورها در منطقه حمایت مالی می کند. امریکا خواهان بروز تغییرات در رفتار و عملکرد رژیم ایران است. در این زمینه، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفت: «امریکایی ها می گویند که دوست مردم ایران هستند. پس چرا ملت ایران را تحریم می کنند؟ ایران موفق خواهد شد، با تمامی این دشواری ها مبارزه کند». حمید رضا عزیزی، استاد دانشگاه شهید بهشتی، توجهات را به سوی این موضوع جلب می کند که در روزهای اخیر، دولت ایران برخی گام ها را در عرصه اقتصادی برداشته است که بازار به آن واکنش های مثبتی نشان داده و ارزش ریال افزایش یافته است. گفتنی است که در چارچوب آمادگی برای ازسرگیری تحریم ها، دولت ایران رئیس بانک مرکزی را برکنار کرده است. در حال حاضر، رئیس بانک مرکزی ایران عبدالناصر همتی است. نخستین گام رئیس جدید بانک مرکزی ایران، اعمال اصلاحات در بازار ثانویه ارز ایران بود. همتی گفته است که بازار ارز و سکه را با حمایت مسئولان و کمک مردم به ثبات خواهد رساند. وی همچنین، تاکید کرده که مهار رشد نقدینگی باید با جدیت مورد بررسی قرار گیرد. رئیس کل بانک مرکزی تقویت ذخایر کشور و پول ملی را به منزله ناموس بانک مرکزی عنوان کرده است. می بایست خاطر نشان کرد که حفظ رژیم یارانه ها برای واردات مواد غذایی به طور چشمگیری، توانایی های بانک مرکزی ایران را ضعیف می کند. اجرای نرخ شناور نیز در وهله نخست، به بازار خودرو و قطعات یدکی و همچنین، واردات کالاها، فولاد، آلیاژها و صنعت شیمی ضربه وارد خواهد کرد.
در این میان، باید گفت که دیروز، فقط اسرائیل از اعمال تحریم های واشنگتن علیه ایران استقبال کرد. آویگدور لیبرمان، وزیر دفاع اسرائیل، از رئیس جمهور امریکا به خاطر قرار قاطعش قدردانی کرد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نیز کشورهای اروپایی را به پیوستن به اعمال تحریم ها فرا خواند.
اما، موضع بروکسل تغییری نکرده است. دیروز، در بیانیه مشترک فدریکا موگرینی، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا، و وزیران امور خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیای کبیر گفته شد که اتحادیه اروپا از ازسرگیری تحریم ها متاسف است و حفظ توافق هسته ای را ضروری می داند. در این میان، می بایست خاطر نشان کرد که از لحظه خروج امریکا از توافق هسته ای، در حدود صد شرکت خارجی از عرصه مالی و انرژی ایران خارج شده اند. در میان آنها، می توان به شرکت هایی بویینگ، ژنرال الکتریک، پژو، زیمنس و توتال اشاره کرد. در این زمینه، آندری باکلیتسکی، کارشناس مطالعات سیاسی، به نشریه «کامرسانت» گفت: «تمامی شرکت های بزرگ اروپایی از ایران خارج می شوند، زیرا ناگزیر هستند، میان بازار امریکا و ایران یکی را انتخاب کنند. احتمال دارد، شرکت های کوچک و متوسطی که در امریکا نمایندگی ندارند، در بازار ایران باقی بمانند. در حال حاضر، تمام امید ایران به شرکت های چینی، ترکی و هندی است که وابستگی شان به بازار امریکا بسیار اندک است».
احتمال دارد که در فصل پاییز، اوضاع پیرامون بحران امریکا و ایران تغییری کند. در هفته گذشته، دونالد ترامپ اعلام کرد که بدون کمترین پیش شرطی، آماده مذاکره مستقیم با ایران است. در این زمینه، احتمال دارد که دونالد ترامپ و حسن روحانی، همتای ایرانی اش، در اواخر ماه سپتامبر در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با یکدیگر دیدار کنند. اما، آندری باکلیتسکی اشاره می کند که براساس نتایج دیدار دونالد ترامپ با رهبران کره شمالی و روسیه، کمترین قراری در این زمینه اتخاذ نشده است. در مورد ایران اوضاع متفاوت است. در این کشور، ترامپ شخصیت بسیار منفوری است و انجام دیدار با وی معنایی ندارد. حمید رضا عزیزی نیز توجهات را به سوی سخنان مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا، جلب می کند. دیروز در این خصوص، حسن روحانی اعلام کرد: «واشنگتن کودکان، بیماران و در مجموع، ملت ایران را تحریم کرده است و انجام مذاکرات با وی بی معنا است».
مترجم: شادی اصغری

 

(Visited 170 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید