اعمال تحریم های جدید علیه ایران، آزمایشی برای اتحادیه اروپا خواهد بود

راسیسکایا گازتا (روسیه)


در اوایل ماه مه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، اعلام کرد که واشنگتن از توافق با ایران پیرامون برنامه هسته ای خارج می شود. او از ازسرگیری اعمال تمامی تحریم ها علیه تهران و از جمله، تحریم های درجه دو یعنی علیه دیگر کشورهایی که با ایران تجارت می کنند، خبر داد. از جمله، از روز ٤ ماه اگوست، علیه دولت ایران تحریم ها در رابطه با خرید و تهیه دلار امریکایی توسط دولت ایران، تجارت ایران در زمینه طلا و فلزات گران بها، خرید، ذخیره یا انتقال مستقیم یا غیر مستقیم گرافیت، مواد خام یا فلزات نیمه تمام شامل آلومینیوم و آهن، زغال و نرم افزار برای یکپارچه سازی پروسه های صنعتی، انتقال عمده خرید یا فروش ریال ایرانی، نگهداری کمک های مالی عمده یا حساب های بانکی خارج از خاک ایران که تحت نفوذ ریال ایرانی است، خرید، اشتراک یا تسهیلات بدهی های دولتی ایران و صنعت خودرو سازی ایران اعمال می شود.
پیشتر، ایران در ازای لغو تحریم ها، نرمش های چشمگیری از خود نشان داد و برنامه هسته ای خود را تحت کنترل کامل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داد. در حال حاضر، اتحادیه اروپا قصد دارد، اقدامات دفاعی در برابر تحریم های یک جانبه علیه ایران در پیش گیرد که در رابطه با شرکت های اروپایی است که باید تحریم های امریکا را علیه کشور ثالث اجرا کنند. برای نخستین برای اتحادیه اروپا چنین تدابیری را در سال ١٩٩٦ میلادی، اتخاذ کرده بود که در رابطه با دفاع از منافع خود در کوبا در برابر تحریم های امریکا بود. این سند پیرامون پیامدهای اجرای قوانین تصویبی از سوی کشور ثالث و اقداماتی که بر پایه اصول آن کشور و یا در نتیجه آن است، می باشد. براساس این سند که قانون مسدود کننده نام دارد، به شرکت ‌های اروپایی اجازه داده می شود تا تحریم‌ های امریکا را نادیده بگیرند و همچنین، در دادگاه‌ های خارجی علیه امریکا که تحریم‌ هایی را به دلیل تجارت با ایران برای این شرکت ‌ها در نظر می ‌گیرند، شکایت کنند. در حال حاضر، اتحادیه اروپا به دنبال باز گرداندن این شرایط برای مقابله با تهدیدهای امریکا در اعمال تحریم ‌ها علیه شرکت ‌ها و بانک ‌های اروپایی است که با ایران تجارت می ‌کنند.
بدین ترتیب، اتحادیه اروپا می خواهد از منافع اپراتورهای اقتصادی اروپا که با ایران همکاری کنند، دفاع کند. اگر این اقدامات کارساز واقع شوند، همکاری در عرصه تجاری و مالی ادامه خواهد یافت و ایران ضمانت هایی را دریافت خواهد کرد که در راستای حفظ توافق هسته ای خواهد بود. اما، احتمال دارد که بسیاری از شرکت های بزرگ اروپایی به خاطر ترس از تحریم های امریکا، بازار ایران را ترک کنند.
این اقدام در چارچوب بسته تصمیماتی تصویب شد که در راستای احترام ایران به توافق هسته ای است که اتحادیه اروپا آن را برای سیاست خارجی و امنیت خود پر اهمیت می داند. اتحادیه اروپا همچنین، قصد دارد، از طریق بانک سرمایه گذاری اروپا از تجارت با ایران حمایت کند. همکاری بانک سرمایه گذاری اروپا (EIB) با ایران در پارلمان اروپا به تصویب رسید. بانک سرمایه گذاری اروپا بازوی سرمایه گذاری ۲۸ کشور عضو این اتحادیه محسوب می شود که در سال ۱۹۵۸ میلادی، و به دنبال امضای پیمان رم تشکیل شد. در حال حاضر، این بانک بزرگ ترین بانک وام دهنده جهان محسوب می‌شود که مقر آن در کشور لوکزامبورگ است. این بانک در چهار قاره آسیا، آفریقا، اروپا و امریکا فعال است و اولویت های آن تامین مالی پروژه های نوآورانه، محیط زیستی، زیر ساختی و حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط است. اتحادیه اروپا قصد دارد، از ظرفیت بانک سرمایه گذاری اروپا برای سرمایه گذاری در ایران در صورت وجود پروژه های مناسب استفاده کند. نکات اساسی استراتژی این نهاد برای اعطای وام به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا عبارت است از توسعه بخش خصوصی، توسعه بخش مالی، توسعه زیر ساخت‌ ها، امنیت در زمینه تامین انرژی، پایداری زیست محیطی و تقویت حضور اتحادیه اروپا. یکی دیگر از فعالیت ‌های این بانک این است که با اعطای وام از منابع اروپایی، سرمایه ‌گذاری ‌هایی را که پیشتر با مانع روبرو بوده، ممکن می ‌کند. این نهاد همچنین، در زمینه توانایی مدیریت پروژه‌ ها و تسهیلات مالی، خدمات اداری فراهم می ‌کند. پیشتر، مقامات رسمی ایران بارها، اعلام کردند که اروپا باید نه در سخن، بلکه در عمل ثابت کند که برای تامین مکانیسم حفظ توافق هسته ای آمادگی دارد. اتحادیه اروپا اعلام کرده که تا وقتی ایران در توافق هسته ای باقی بماند، از این توافق دفاع خواهد کرد.


مترجم: شادی اصغری

(Visited 64 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید