تاریخ: ۱۰:۴۹ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۶
استفاده دولت ترامپ از تحریم ها نگرانی هایی را به همراه دارد

کارول مورلو

واشنگتن پست (امریکا)


فوریه ماه پرمشغله ای برای مقامات آمریکایی بود که تحریم های دولت را اعلام کردند. در این ماه از سوی وزارت خزانه داری آمریکا بسته هایی در ارتباط با تحریم کره شمالی، قاچاقچیان مواد مخدر کلمبیایی، قاچاقچیان نفت لیبی و افراد متهم به سوءاستفاده جنسی و به کارگیری کودک سربازان در کنگو صادر شد.
تحریم های بیشتری نیز بر ضد گروه های مختلف در پاکستان، سومالی و فیلیپین نیز صادر شد و وزارت امور خارجه آمریکا گروه هایی تروریستی را در فیلیپین، غرب آفریقا، بنگلادش و بورکینا فاسو به فهرست سازمان های تروریستی خود افزود.
با توجه به رویه دولت ترامپ برای استفاده از ابزارهای اقتصادی به جای نظامی، آمریکا در بیشتر ماه ها تحریم های زیادی از این دست تصویب می کند.
تحریم هایی که بیشترین توجه را به خود جلب کرده اند، کشورهایی همچون ایران، کره شمالی و روسیه را هدف قرار داده اند که منافع ملی آمریکا را تهدید می کنند. اما از تحریم ها به گونه ای فزاینده برای مقابله با دیگر رفتارها استفاده می شود.
پس از حملات ١١ سپتامبر بر میزان استفاده از حربه تحریم افزوده شده است، از آن ها به عنوان ابزاری مؤثر در قطع دسترسی طرف های مقابل و حامیان مالی آن ها به نظام مالی بین المللی و نیز شیوه ای برای واکنش به نقض حقوق بشر و رهبران فاسد استفاده می شود.
اما اتکا به این راهبرد این نگرانی را به وجود آورده است که استفاده بیش از حد از تحریم به اعتبار آمریکا در میان متحدانش ضربه زده است.
ابزار «بسیار وسوسه انگیز»
مقامات دولتی با اشاره به تأثیر تحریم بر واداشتن کشورهایی مانند کره شمالی به مذاکره، این انتقادها را وارد نمی دانند.
سیگال مندلکر، معاون اداره مبارزه با تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه داری آمریکا، با اشاره به تأثیر تحریم بر تغییر رفتارهای نامناسب در زمینه حقوق بشر و فساد، گفت ما در استفاده از این ابزار با تفکر و بر اساس راهبرد عمل می کنیم.
تعداد افراد و شرکت های قرار گرفته در لیست تحریمی های آمریکا در سال گذشته در مقایسه با زمان باراک اوباما ٣٠ درصد افزایش داشته و در مقایسه با سال اول ریاست جمهوری ترامپ ٣ برابر شده است.
جودیت الیسون لی، از رؤسای گروه بین المللی «ترید پرکتیس» تحریم اقتصادی را با مجازات مرگ در برخورد با مجرمان یکسان دانسته و می گوید اعمال تحریم برای هر دولتی وسوسه کننده و برای این رئیس جمهور بسیار وسوسه کننده تر است.
مقامات دولتی می گویند استفاده از تحریم به عنوان ابزاری در سیاست خارجی در زمانی که دیپلماسی پاسخگو نیست، با تهدیدات روزافزون متعددی روبرو شده است.
یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا گفت در دنیای امروز که ما منافع فراوانی در نقاط مختلف دنیا داریم و با فرصت ها و خطرهای بی شماری روبرو هستیم، هر جا که مناسب باشد از این ابزار استفاده می کنیم.
به علت اهمیت دلار در معاملات بین المللی، تحریم های آمریکا قدرتمندترین تحریم ها در جهان به شمار می روند.
منتقدان می گویند توسعه تحریم ها از سوی دولت و کنگره آمریکا با خطر تضعیف کارامدی و اثرگذاری آن ها همراه است.
در سال ٢٠٠٦ جک لو، وزیر پیشین خزانه داری آمریکا درباره زیاده روی در اعمال تحریم ها هشدار داد.
تنش ها با اروپا
اختلاف نظر در میان بسیاری از متحدان آمریکا بر سر استفاده از تحریم ها تشکیل ائتلاف در میان هم پیمانان آمریکا را دشوارتر کرده است. منتقدان می گویند در صورت ادامه این مسیر، ممکن است برخی کشورها به دنبال جایگزینی برای دلار آمریکا باشند.
انتظار می رود با اجرایی شدن تحریم های ایران در روز دوشنبه، روابط میان اروپا و آمریکا با مشکلات و تنش هایی روبرو شود.
اروپایی ها توافق هسته ای را برای امنیت خود حیاتی می دانند و متعهد شده اند با وجود خروج آمریکا، به برجام پایبند بمانند. در نتیجه در صورت تصویب تحریم های ثانویه از سوی آمریکا، عرصه برای مقابله اروپا و آمریکا آماده می شود. تنش های بیشتری در ٤ نوامبر (زمان اعمال دوباره تحریم های مربوط به خرید نفت از ایران) انتظار می رود.
داونپورت از تحلیل گران انجمن کنترل تسلیحات، گفت آمریکا در مورد ایران به تحریم به عنوان ابزاری در سیاست، ضربه می زند. آمریکا کشورهای زیادی را بر سر دوراهی تعهد به قطعنامه شورای امنیت در حمایت از برجام یا تهدیدهای آمریکا در صورت نقض تحریم های این کشور بر ضد ایران قرار داده است.
کارشناسان می گویند تحریم ها زمانی اثر بخش هستند که متحدان همکاری کنند.
الیزابت روزنبرگ، از اعضای ارشد مرکز امنیت آمریکای جدید، با اشاره به عدم همکاری متحدان در تحریم کوبا و بی اثر بودن این تحریم ها گفت آمریکا می تواند از برجام کنار برود؛ اما چنانچه از تحریم های ثانویه استفاده نکند، این اقدام واشنگتن تأثیر چندانی نخواهد داشت.
سناتور های جمهوری خواه به تازگی در نامه ای به سفرای انگلیس، فرانسه و آلمان درباره اقدام فوری کنگره در صورت نقض تحریم های آمریکا بر ضد ایران از سوی اروپایی ها هشدار دادند.
کنگره با قدرت از تحریم ها به عنوان ابزاری در سیاست خارجی حمایت کرده است.
سلاحی نه فقط برای آمریکا
آمریکا تنها کشوری نیست که از ابزارهای اقتصادی برای پیشبرد سیاست خارجی خود برخوردار است. برای نمونه، نروژ سرمایه گذاری در شرکت های آمریکایی فعال در زمینه تولید و حفظ جنگ افزارهای هسته ای را برای برنامه های کلان بازنشستگی دولتی ممنوع کرده است.
کیتری، از اساتید حقوق دانشگاه آریزونا، گفت: من طرفدار تحریم هستم. تحریم شیوه ای برای دستیابی به اهداف با کمترین هزینه مالی و جانی است. اما از تحریم ها باید عاقلانه و در راستای منافع آمریکا استفاده شود.


مترجم: مهتاب نورمحمدی

پاسخی بگذارید