تاریخ: ۱۵:۵۸ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
سیگنال مثبت آمریکا با موافقت ارسال ۵ هواپیما به ایران

بلومبرگ (آمریکا)

در حالی که آمریکا خود را برای وضع تحریم های جدید علیه اقتصاد ایران آماده می کند، شرکت هواپیمایی ایران ایر، دیروز ۵ هواپیمای مسافربری ساخت شرکت ای تی آر را تحویل گرفت. این هواپیماها پس از آن تحویل ایران شد که فرانسه موافقت آمریکا را برای ارسال این هواپیماها جلب کرد. در مراسم تحویل این هواپیماها، مدیرعامل شرکت ایران ایر گفت، اروپا می تواند اقدامات بیشتری برای نجات توافق برجام انجام دهد.
فرزانه شرفبافی گفت، تحویل ای تی آر های جدید نشان می دهد که اتحادیه اروپا اگر بخواهد می تواند می تواند از شرکت های طرف همکاری با ایران در مقابل تحریم های آمریکا حمایت نماید.
هنوز ۳ ماه از اقدام ترامپ مبنی بر خروج از برجام نگذشته است که ایرانی ها منتظر تحریم های جدید آمریکا هستند. برخی دولت آمریکا را مسئول این اتفاق می دانند، اما برخی نیز دولت حسن روحانی را بابت کوتاهی در استفاده از فرصت ۳ ساله برجام برای ترمیم اقتصاد ایران و مبارزه با فساد سرزنش می کنند.
آرش ۲۶ ساله راننده یکی از تاکسی های اینترنتی در این باره می گوید:« ترامپ وضعیت را بدتر کرد، اما مشکل اقتصاد از داخل هست.»
بسیاری از ایرانیانی که اولین بار در سال ۲۰۱۳ به حسن روحانی رای دادند، امیدوار بودند که توافق هسته ای موجب احیای سرمایه گذاری خارجی در کشور شده و به مجددا ارتباط اقتصاد ایران را با اقتصاد جهانی متصل نماید. میزان صادرات نفت کشور در این مدت افزایش یافت، اما نرخ بیکاری در کشوری که بیش از ۶۰ درصد آن را جوانان زیر ۳۰ سال تشکیل می دهند کاهش نیافت. ماه ها پس از پیروزی حسن روحانی در دومین دور ریاست جمهوری اش، اقتصاد ایران در آستانه برخی مشکلات جدید قرار گرفته است.
مصطفی، دیگر شهروند ایرانی می گوید، کشورش گزینه دیگری جز مقاومت در برابر ترامپ ندارد. «ما باید در برابر او بایستیم، ما نباید با او مذاکره کنیم… شما نمی توانید با چنین کسی گفت وگو کنید.»

 

/ترجمه کالو

 

پاسخی بگذارید