تاریخ: ۱۳:۵۴ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۵
در بیت المقدس،  قطعه سنگی از دیوار ندبه فروریخت و درگیری ها شدت یافت

کلر باستیه

لوموند (فرانسه)


سقوط یک قطعه سنگ از بنای مقدس، درگیری مذهبی را که منطقه را متزلزل ساخته، شدت بخشید. یهودیان و اعراب هریک مسئولیت اداره  و حفاظت از اماکن مقدس را به عهده خود می دانند.
روز دوشنبه بیست و سوم ژوئیه سقوط یک قطعه سنگ از دیوار ندبه اختلافات قدیمی درباره اداره اماکن مقدس را در بیت المقدس با دیگر شدت بخشید. باستانشناسان اسرائیلی در نظر دارند ابتدا علل این خرابی را پیدا کنند.
برای بازسازی آن باید بین همه طرف های ذی نفع به ویژه اردن، حافظ اماکن مقدس مسلمانان در بیت المقدس، و اسرائیل که بخش شرقی این شهر را اشغال کرده است، اتفاق نظر به وجود آید. اگرچه اردن و اسرائیل هر دو در اداره اماکن مذهبی شرکت دارند، اما اردن اسرائیل را به تکروی متهم می کند.
اثری که دو طرف ادعای مالکیت آن را دارند
اوفر زلزبرگ، تحلیلگر مرکز اندیشه گروه بین المللی بحران، می گوید: «هر یک این دو طرف مسئولیت اداره اماکن مقدس را وظیفه خود می داند. از نظر مسلمانان دیوار براق بخشی از ساختمان مسجد الاقصی است، در حالی که اسرائیلی ها این دیوار را از آن خود می دانند.» بازسازی این مکان به شناخت متقابل حضور قانونی طرف دیگر بستگی دارد.
سازمان فتح حفاری های اسرائیل را زیر سوال برد
پس از این حادثه در بیست و سوم ژوئیه مقامات مذهبی و سیاسی فلسطینی بار دیگر اسرائیل را به حفاری زیر مسجد الاقصی متهم می کنند.
آیا حملات با چاقو به این ماجرا مربوط است؟
به گزارش شبکه های اجتماعی، حمله با چاقو توسط یک جوان فلسطینی در بیست و ششم ژوئیه در شهرک اسرائیلی آدم در کرانه باختری رود اردن با مساله حفاظت از مسجدالاقصی ارتباط داشته است. این حمله  می تواند  حملات دیگر را به دنبال داشته باشد، چنانچه مسلمانان تصمیم بگیرند با متهم کردن اسرائیل به حفر تونل در زیر مسجد الاقصی، به آن دامن بزنند.
با وجود این مقامات اسرائیلی در نظر دارند تحقیق در باره سقوط یک قطع سنگ از دیوار ندبه را ادامه دهند و تدابیری را برای ایمن بخشی دیوار ندبه اتخاذ کنند.
برخی از روحانیون یهودی سقوط این قطعه سنگ را پیام الهی یا هشدار خداوند به یهودیان می دانند. شومل رابینوویتز، خاخام یهودی مسئول دیوار ندبه، معتقد است که این «حادثه نادر و غیرقابل درک» «امتحان خودنگری» واقعی برای یهودیان مومن است.
مترجم: سیده هاجر محسنیان

(Visited 104 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید