اگر توافق میان کونته و ترامپ از توافق دولت فراتر رود…

آندره آ کارلی

ال سوله (ایتالیا)


نشست میان ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و کونته، نخست وزیر ایتالیا در کاخ سفید  از یک سو با نتایج مثبتی روبرو گردید از جمله به رسمیت شناختن نقش رهبری ایتالیا از سوی آمریکا در فرایند ایجاد ثبات در لیبی و از سوی دیگر در خصوص برخی جنبه ها دوری از مواضعی را که در قرارداد  برای دولت تغییر بیان شده که اتحاد جنبش پنج ستاره و لیگ بر پایۀ آن به وجود آمد، آشکار ساخت.
کونته در خصوص هزینه های نظامی گفت که ما تلاش می کنیم هدر دادن ذخایر در هزینه های نظامی را به شکلی عقلایی جهت دهیم. وی پس از دیدار با ترامپ توضیح داد که با درخواست رئیس جمهور آمریکا در آخرین نشست این سازمان در بروکسل  رسماً از شرکای ناتو مبنی بر افزایش هزینۀ دفاع تا میزان ٤% تولید ناخالص داخلی موافقت می کند.  وی در خلال کنفرانس مطبوعاتی که در پایان این دیدار برگزار گردید، گفت که موضع ترامپ  در خصوص ناتو روشن بود و من با آن موافقم و آن ضرورت تعدیل این هزینه است که در این برهۀ زمانی چنین نیست.
همچنین ایتالیا آمادگی تقویت حضور نظامی نیروهای ویژه اش را در افغانستان اعلام نمود. وی در اجلاس ناتو نیز اعلام کرده بود که ما همچنان حضور خود را در این کشور حفظ خواهیم کرد لیکن در فکر تعدیل حضور ایتالیا هستیم. ترامپ از نخست وزیر ایتالیا خواست در این کشور باقی بماند و ایتالیا نیز این درخواست را پذیرفت.
از جمله مباحث دیگری که در این نشست مطرح شد، تحریم هایی است که علیه فدراسیون روسیه پس از الحاق کریمه توسط این کشور اعمال گردید. ترامپ توضیح داد که این تحریم ها که بارها از سوی سالوینی، رهبر حزب لیگ ایتالیا مورد انتقاد قرار گرفت، باید بدون هیچ تغییری به قوت خود باقی بمانند و کونته نیز اذعان داشت که برداشتن آنها به این زودی قابل تصور نیست.
در خصوص برخی مسائل که علناً در قرارداد دولت نمی گنجد، نشست کونته و ترامپ با مواضع متفاوتی نسبت به مواضعی که در گذشته از سوی حزب پنج ستاره مطرح شده بود، روبرو بوده است. یکی از این مسائل به خط لولۀ Tap مربوط می شود که قرار است گاز آذربایجان را به ایتالیا انتقال دهد.
مسألۀ دیگری که در قرارداد تغییر دولت نمی گنجد لیکن حزب پنج ستاره در فرصت های متعدد در رابطه با آن رفتاری انتقادی در پیش گرفته به هواپیماهای اف ٣٥ مربوط می شود که برای واشنگتن پرهزینه است. کونته تضمین نمود که با دقت این پرونده را مورد بررسی قرار خواهد داد. سخنانی که بعید نیست از برنامۀ خرید ٩٠ فروند اف ٣٥ به ارزش ٥٠ میلیارد دلار حکایت داشته باشد.


مترجم: مریم شرکاء

(Visited 48 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید