نگرانی رسانه های امریکایی از جو گفتگوی نفرت برانگیز دونالد ترامپ

فرانسوا بوگون

لوموند (فرانسه)


روز سه شنبه خبرنگار مشهور سی ان ان در نشست مستقیم با رئیس جمهور امریکا که از رسانه ها بسیار انتقاد می کند، مورد تمسخر قرار گرفت. رسانه های امریکا  و در درجه اول سی ان ان و نیویورک تایمز که دونالد ترامپ آنها را «دشمن مردم» می نامد، در برابر افزایش جو نفرت در بحبوحه مبارزات انتخابات میان دوره ای در ماه نوامبر هشدار دادند.
دشمنی فزاینده
جیم آکوستا، خبرنگار سی ان ان گفت: «احساس می کنم دیگر در امریکا نیستم.» او از این جو بیش از پیش خصمانه در برابر رسانه ها ابراز نگرانی کرد و گفت: «این جو خصماته توسط ترامپ و برخی رسانه های محافظه کار می تواند به  آسیب دیدن افراد منجر شود.»
او افزود: «نباید با هموطنان خودمان بدین گونه رفتار کنیم. رسانه ها دشمن نیستند.»  او همچنین شبکه فاکس نیوز، شبکه محافظه کار رقیب، را متهم کرد که این تنفر به شبکه سی ان ان را تقویت کرده است.
تئوری توطئه
روز چهارشنبه سخنگوی کاخ سفید گفت که رئیس جمهور «هر گروهی را که به خشونت تحریک کند، محکوم می کند و قطعاً از گروه هایی که این نوع رفتار را ترویج می دهند، حمایت نمی کند.»
دونالد ترامپ در بحبوحه مبارزات انتخاباتی پنجشنبه شب در پنسیلوانیا دوباره از رسانه ها انتقاد کرد و رسانه ها را متهم کرد که از موفقیت هایش سخن نمی گویند و دوره ریاست جمهوری وی را بدجلوه می دهند.
هشدار
یکشنبه شب مدیر نشریه نیویورک تایمز فاش ساخت که در ملاقاتی در کاخ سفید درباره انتقادات تکراری رئیس جمهور امریکا از مطبوعات به وی هشدار دادم. او گفت: «هدف اصلی من مطرح کردن نگرانی هایم درباره موضوع لفاظی ضد مطبوعاتی بسیار نگران کننده رئیس جمهور بود.»
ترامپ در توئیتی به وی پاسخ داد که این رسانه ها هستند که «با فاش ساختن مذاکرات داخلی دولت، زندگی ها را به خطر انداخته اند، و نه فقط زندگی خبرنگاران (…) ». دختر ترامپ در پاسخ به این موضوع توضیح داد که وی رسانه ها را دشمن نمی داند.
ترامپ در توییتر آخرین حرف خود را درباره این موضوع گفت: «آنها از دخترم پرسیدند آیا رسانه ها دشمن مردم هستند، او به درستی پاسخ داد خیر. این فاکس نیوز است که نشان دهنده درصد زیادی از رسانه هایی است که دشمن مردم هستند.»


مترجم: سیده هاجر محسنیان

پاسخی بگذارید