زنگ خطر آمریکا برای خلیج فارس:ایران در حال تدارک مانورهای دریایی است

لورنتزو ویتا

ال جورناله (ایتالیا)


ایران آمادگی انجام مانورهای عظیم نظامی در فراساحل تنگۀ هرمز را دارد. این هشدار مستقیماً از فرماندهی مرکزی آمریکا که وظیفه اش نظارت بر عملیات نظامی آمریکا در خاورمیانه است، دریافت می گردد.
بیل اوربان، سخنگوی این فرماندهی خطاب به شبکۀ سی ان ان اعلام کرد که ما از افزایش عملیات دریایی ایران در داخل خلیج فارس، تنگۀ هرمز و خلیج عمان خبردار شده ایم و از نزدیک آنها را زیر نظر گرفته ایم.
سایر مقامات سخنان وی را تأیید کرده و جزئیات مهم دیگری افزودند. به گفتۀ افراد پنتاگون، پاسداران انقلاب ایران بیش از ١٠٠ فروند کشتی برای انجام مانورها آماده کرده اند. مانورهایی که قرار است در چند روز آینده صورت گیرند.
آمریکا نشانه هایی از مقاصد خصمانه از سوی ایران مشاهده نمی کند.  بنابراین هیچکس به فکر یک حمله نیست. لیکن قدرت نمایی سپاه پاسدارن شدیداً موجبات نگرانی اطلاعات نظامی آمریکا را فراهم آورده است. سی ان ان چهار علت عمدۀ این نگرانی را این گونه بر می شمارد:
١-     این مانور زمانی صورت می گیرد که روابط میان تهران و واشنگتن در بالاترین میزان تنش قرار دارد.
٢-     تعداد تمرینات که به نظر می رسد به راستی عظیم باشند.
٣-     زمان آن که نسبت به سال های گذشته غیرعادی است. این مانورها معمولاً دیرتر صورت می گیرند لیکن زودهنگام بودن امسال حاکی از آن است که نیت همان قدرت نمایی در پی محاصرۀ اقتصادی و سیاسی به واسطۀ تصمیمات ترامپ و نتانیاهو می باشد.
٤-     این مانور زمانی صورت می گیرد که نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس تنها می تواند روی یک ناو جنگی حساب کند. البته در نزدیکی هواپیماهایی نیز حضور دارند.
چند ساعت قبل از آنکه فرماندهی مرکزی در خصوص مانورهای دریایی آتی ایران در تنگۀ هرمز هشدار دهد، نتانیاهو از حیفا در خصوص یک ائتلاف بین المللی سخن گفته بود که در صورت بسته شدن تنگۀ باب المندب توسط ایران آمادگی رویارویی بود. این همزمانی اتفاقی نیست. تهدید ایران به بستن تنگۀ هرمز چند روز قبل از آن صورت گرفت که دو فروند نفتکش سعودی هدف موشک های حوثی در دریای سرخ قرار گرفتند.

برای اسرائیل این تنگه حیاتی است لیکن برای اقتصاد جهانی تنگۀ هرمز گره ای است که باید گشوده شود. ایران می داند که بستن آن به معنای یک واکنش فوری از سوی نیروهای منطقه ای و جهانی است. این حرکتی است که به نظر نمی رسد قصد انجامش را داشته باشد زیرا متحدی مانند چین نیز زنده به آن نفت است. خطر برانگیختن واکنشی نظامی از سوی بلوک تحت فرماندهی آمریکا نیز بسیار بالاست. آمریکا مدت هاست که به تهران خبر داده است که هر گونه تلاشی به منظور بستن این تنگه با پیامدهای نظامی مواجه خواهد شد.
البته نشانه ای از امیدواری نیز وجود دارد. این مانورها و این اظهارات چند ساعت پس از روی خوش نشان دادن ترامپ نسبت به دولت ایران دریافت می گردند. این امر برای بسیاری یادآور حال و هوای حاکم بر قبل از برگزاری نشست سنگاپور میان ترامپ و کیم جونگ اون است. لیکن ایران، کرۀ شمالی نیست و روابط میان تهران و واشنگتن هرگز قطع نشده اند.


مترجم: مریم شرکاء

پاسخی بگذارید