تاریخ: ۱۰:۲۳ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۴
مسدود شدن خلیج فارس از سوی نیروی دریایی ایران

ولادیمیر موخین

نزاویسیمایا گازتا (روسیه)


در صورتی که چند مین دریایی در مسیر حمل و نقل نفتی جاسازی شود، در آنصورت احتمال آغاز جنگ وجود دارد.
ایران فعالیت خود را در شعاع خلیج فارس افزایش می دهد. در آینده نزدیک، قرار است، در این منطقه رزمایش های نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و قوای ساحلی آغاز شود. به گزارش شبکه تلویزیونی «سی ان ان«، در این رزمایش ها، در حدود ١٠٠ فروند کشتی و ناوچه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، صدها نفر بسیجی، تجهیزات هوایی، خمپاره اندازهای ساحلی و همچنین، نیروی نظامی ایران که جزء سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیستند، مورد استفاده قرار خواهند گرفت. به اعتقاد خبرنگاران «سی ان ان»، یکی از اهداف در این رزمایش ها – نمایش امکانات ایران برای مسدود کردن تنگه هرمز می باشد.
براساس ارزیابی های کارشناسان، فعالیت نظامی – دریایی ایران در خلیج فارس همواره، مورد توجه قرار داشته است. اما، در حال حاضر، ناظران به رزمایش های نیروی دریایی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در شعاع تنگه هرمز توجه ویژه ای نشان می دهند. افزون بر آن که وزارت امور خارجه امریکا در رابطه با خروج واشنگتن از توافق هسته ای با تهران، محدودیت هایی را در رابطه با صادرات نفتی ایران اعمال خواهد کرد. در تهران نیز بارها، اعلام کرده اند که در صورت اعمال تحریم های بین المللی علیه خرید نفت، ایران تنگه هرمز را مسدود خواهد کرد.
در این میان، شبکه تلویزیونی «سی ان ان» خاطر نشان می کند که معمولا، این رزمایش های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در اواخر سال برگزار می شود. افزون بر آن که در حال حاضر، در خلیج فارس فقط یک فروند کشتی نظامی امریکایی Sullivans مستقر می باشد. ویلیام اوربان، سخنگوی مرکز فرماندهی ارتش امریکا، به شبکه تلویزیونی «سی ان ان» گفت: «ما شاهد هستیم که ایران به عملیات های دریایی خود در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان افزایش می دهد. ما با دقت، عملکرد این کشور را زیر نظر داریم و به همکاری خود با یارانمان ادامه می دهیم تا آزادی کشتی رانی را در آب های بین المللی تضمین کنیم». می بایست خاطر نشان کرد که هنوز مشخص نیست، امریکایی ها در طرح نظامی خود و در صورت وخیم شدن اوضاع پیرامون ایران، چه اقداماتی را اتخاذ خواهند کرد. رسانه های گروهی نوشته اند که احتمال دارد، در ماه اوت، واشنگتن به ایران حمله کند.
در این میان، توجهات به پیام تهدید آمیز دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، خطاب به [آقای] حسن روحانی، همتای ایرانی اش، معطوف شده است. اما، چندی پیش، ترامپ در موضع خود نرمش نشان داد و از آمادگی اش برای دیدار با مقامات ایرانی بدون کمترین پیش شرطی سخن گفت. در پاسخ، محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اعلام کرد که تهران انجام این دیدار را رد می کند. در این میان، سایت اینترنتی Iran.ru سخنان فرامرز داور، تحلیلگر ایرانی، را نقل قول می کند که معتقد است، براساس کنوانسیون سازمان ملل متحد در حقوق دریایی سال ١٩٨٢ میلادی، تنگه هرمز، تنگه بین المللی بشمار می رود و در زمان صلح، حمل و نقل دریایی از طریق این تنگه نباید متوقف شود. داور معتقد است: «مسدود کردن تنگه هرمز و ممانعت از حمل و نقل دریایی از طریق آن، اقدام جدی است که پیامدهای جدی را به همراه خواهد داشت».
آلگ شودکوف، کارشناس نظامی، به نشریه «نزاویسیمایا گازتا» گفت: «از لحاظ فنی، جاسازی دو یا سه فروند مین را نمی توان مانع مهمی نامید و تنگه هرمز را مسدود کرد. از این رو، به احتمال زیاد، تهران طرح دیگری در رابطه با توقف حمل و نقل نفتی از معادن خلیج فارس دارد». ولادیمیر ساژین، کارمند علمی ارشد انستیتوی خاور شناسی آکادمی علوم روسیه، به نشریه «نزاویسیمایا گازتا» گفت: «من مطمئنم که جنگ بزرگی در خاور نزدیک علیه ایران آغاز نخواهد شد. در حال حاضر، ترامپ موضع دیگری را در پیش گرفته است. متحدان وی نیز فقط اسرائیل و عربستان سعودی هستند. در داخل امریکا، بسیاری از سیاستمداران از قرارهای رئیس جمهور امریکا انتقاد می کنند. بسیاری از اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز مانند سابق، از توافق هسته ای با ایران حمایت می کنند. یعنی، تحریم های امریکا در رابطه با استخراج و صادرات نفتی ایرانی تاثیر گذار نخواهد بود». به اعتقاد این کارشناس، خود ایران نیز به دنبال جنگ نیست، زیرا در حال حاضر، درگیر مشکلات کثیر داخلی است که با دشواری های اقتصادی مرتبط می باشد.

مترجم: شادی اصغری

پاسخی بگذارید