تاریخ: ۱۱:۳۶ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۳
چین رسما تحریم واردات نفت از ایران را رد کرد

بلومبرگ (آمریکا)

به نقل از دو مقام آمریکایی عضو تیم مذاکره‌ کننده با چین اعلام کرد واشنگتن نتوانسته است در مذاکرات با پکن، این کشور را برای قطع واردات نفت از ایران ترغیب کند و پکن درخواست آمریکا را رد کرده است.

رد این درخواست آمریکا توسط چین که اکنون با یکدیگر در یک جنگ تجاری به سر می برند ضربه‌ای به تلاش های ‘دونالد ترامپ’ رییس جمهوری آمریکا، برای منزوی کردن ایران بعد از خروج از توافق هسته‌ای است.

دو مقام آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود گفته اند در عوض پکن، به جای کاهش واردات، خرید نفت از ایران را افزایش داده است.

دولت آمریکا در چند هفته گذشته مذاکراتی را با کشورهای مختلف خریدار نفت ایران از جمله ژاپن، هند، کره جنوبی و ترکیه جهت قانع کردن آنها به قطع واردات نفت ایران تا ماه نوامبر (آبان) انجام داده است که با شکست مواجه شده است.

دولت چین که بارها تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران را غیرقانونی عنوان کرده است در ماه ژوئیه خرید نفت از ایران را از ۲۶ درصد به ۳۵ درصد افزایش داده است.

مقامات آمریکایی بعد از خروج این کشور از برجام اعلام کردند خریداران نفت خام ایران باید تا چهارم نوامبر (۱۳ آبان ۱۳۹۷) واردات نفتی خود از ایران را قطع کنند، در غیر این صورت مشمول تحریم های ثانویه آمریکا خواهند شد.

تحریم های ثانویه آمریکا علیه طرف های خریدار نفت خام از ایران که مغایر قوانین تجارت بین المللی است، موجب واکنش منفی کشورهای مختلف شده به طوری که تعدادی از کشورها در صدد مستثنی شدن خود هستند و برخی از کشورها نیز اعلام کرده اند که آن را اجرا نخواهند کرد.

حجم مبادلات تجاری دو کشور ایران و چین در سال ۲۰۱۷ حدود ۳۷ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بود که به نسبت سال ۲۰۱۶ حدود ۱۹٫۳ درصد رشد داشته است.

حجم روابط اقتصادی دو کشور در ۴ ماهه نخست سال ۲۰۱۸ هم ۱۳٫۲ میلیارد دلار است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۹٫۳ درصد افزایش یافته است.

آمارها نشان می دهد ایران در سال ۲۰۱۷ روزانه حدود ۶۳۰ هزار بشکه نفت به چین صادر کرده است در چهار ماهه اول ۲۰۱۸ نیز تقریبا سطح فروش نفت در همان سطح باقی مانده است اما حجم روابط حدود ۱۰ درصد رشد داشته است

/ترجمه کالکو

پاسخی بگذارید