تاریخ: ۱۰:۴۴ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۳
تنگه هرمز نقطه ضعف ترامپ است

اشتفان بویتلزیاخر

دی ولت (آلمان)


در حقیقت قرار بود رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر ایتالیا طی کنفرانس مطبوعاتی خود در کاخ سفید درباره روابط بین دو کشور صحبت کنند. اما به طور ناگهانی به موضوع کاملا متفاوتی پرداخته شد. رئیس جمهور به صحبت در مورد اختلافات آمریکا با ایران پرداخت و ناگهان تغییر خط مشی رادیکالی را در سیاست های خود اعلام کرد. ترامپ گفت “آماده” است تا هر زمان و بدون هیچ پیش شرطی با حکومت ایران دیدار و گفتگو کند. اگر بتوان بر سر یک توافق هسته ای معنادار با ایرانیان به توافق رسید، این امر “هم برای آنها، هم برای ما و هم برای جهان خوب است.”
مناقشه جدی بین دو کشور در ماه مه و با خروج ترامپ از توافق هسته ای آغاز شد. آمریکا ایران را متهم می کند در پی گسترش قدرت و نفوذ خود در خاورمیانه می باشد. بسیاری از متحدان آمریکا در منطقه نیز نگران چنین چیزی هستند. آنها ایران را یک رقیب غیر قابل پیش بینی و خطرناک می بینند. به همین علت اعلام آمادگی ترامپ برای مذاکره بسیار تعجب آور و غیرمنتظره بود. چه عاملی می تواند باعث این تغییر مسیر شده باشد؟
برای رئیس جمهور آمریکا موضوع نه فقط بر سر سیاست های خاورمیانه، بلکه بیشتر در مورد سیاست های داخلی می باشد. تهدید تهران برای مسدود کردن تنگه هرمز می تواند ترامپ را در تنگنای دشواری قرار دهد. یک پنجم نفت صادراتی و وارداتی در جهان از این تنگه عبور می کند. اگر کشتی های نظامی ایران این آب ها را مین گذاری کنند، این نفت دیگر قابل دسترسی نخواهد بود. در نتیجه، قیمت نفت و تابع آن، قیمت بنزین افزایش خواهد یافت. این یک چشم انداز بسیار فاجعه بار برای حزب ترامپ می باشد.
ترامپ در آستانه انتخابات تحت فشار قرار دارد. دیدار اخیر او با ولادیمیر پوتین مورد انتقاد بسیاری از آمریکایی ها قرار گرفته است. علاوه بر این، رئیس جمهور نگران است که تحقیقات در مورد روسیه، جزئیات ناخوشایندی را افشا کند. همچنین سیاست های مهاجرتی بیش از حد سختگیرانه وی نیز واکنش های منفی به دنبال داشته است. ارزان تر شدن بنزین می تواند به منحرف کردن توجه مردم از این موضوعات کمک کند.
نفت می تواند عامل تغییر خط مشی ترامپ و توجیهی برای دعوت وی به مذاکره به جای ادامه تهدیدات باشد. در کاخ سفید به نظر می رسد او تمام تلاش خود را برای خنثی کردن و کاهش تنش ها به کار می برد. ترامپ می گوید او قبلا با همین روش در برخورد با کره شمالی موفق بوده است. پیش از دیدار با کیم جونگ اون نیز ترامپ به طور مستمر به اختلافات دامن می زد. احتمال دارد این الگو اکنون با ایران تکرار شود. شاید این استراتژی ترامپ است: تهدید، به وجود آوردن مناقشات تا جایی که طرفین ظاهرا در آستانه جنگ قرار گیرند – و پس از آن به طور ناگهانی مسیر مذاکره را در پیش می گیرد.
تهران با بدبینی واکنش نشان داده است. یکی از مشاوران رئیس جمهور ایران در پیامی توئیتری گفت پیش از هر گونه دیدار، ترامپ باید خروج خود از توافق هسته ای و تحریم های جدید را را لغو کند. مشخص نیست که آیا آقای روحانی حتی به صحبت با ترامپ علاقه مند است یا نه. به گفته ایرانیان، تاکنون وی هشت مورد درخواست دیدار از سوی واشنگتن را در سال گذشته رد کرده است. تهران پیشنهاد مذاکره را رد نکرده، اما با شک و تردید برخورد نمود: خبرگزاری ایلنا به نقل از بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته: “ترامپ چگونه می تواند ثابت کند که این پیشنهاد جدی بوده و یک فریب دیگر نیست؟”
در هر صورت، به نظر می رسد متحدان آمریکا علاقمند نیستند که ترامپ با آقای روحانی دیدار کند. سخنان رئیس جمهور آمریکا مبنی بر آمادگی به منظور مذاکره با تهران در هر زمان و بدون هیچ شرایطی، احتمالا آنها را بسیار نگران کرده است. این کشورها می توانند با تمام قوا سعی کنند از این مذاکرات جلوگیری کنند، به ویژه عربستان سعودی که رقیب بزرگ ایران در منطقه به شمار می رود. عربستان سعودی به نوبه خود دارای نفوذ زیادی است – این کشور رهبر سازمان نفتی اپک بوده و در نتیجه شریک اصلی ترامپ در مبارزه برای کاهش قیمت مواد نفتی خام می باشد.
مترجم: عطیه خرّم

پاسخی بگذارید