تاریخ: ۹:۳۷ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۳
امریکا می خواهد سناریوی کره شمالی را در قبال ایران اجرایی کند

ایگور سوبوتین

نزاویسمایا گازتا (روسیه)

ترامپ از آمادگی اش برای انجام مذاکرات با آقای روحانی سخن گفت.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، بدون کمترین پیش شرطی، برای انجام دیدار با آقای حسن روحانی، همتای ایرانی اش، اعلام آمادگی کرد. در این رابطه، دولت ایران به فسخ یک جانبه توافق هسته ای از سوی امریکا اشاره می کند و معتقد است که انجام مذاکرات با امریکا غیر ممکن است.
ترامپ در سخنرانی اش در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با جوزپه کنته، نخست وزیر ایتالیا، در کاخ سفید اعلام کرد: «من قطعا، با ایران مذاکره خواهم کرد، البته اگر ایرانی ها خواهان انجام چنین دیداری باشند. من نمی دانم که آیا آنان آمادگی دارند، یا خیر. در حال حاضر، آنان دوران بسیاری دشواری را سپری می کنند». او در پاسخ به پرسش خبرنگاران پیرامون شرایط مقدماتی اش برای انجام این دیدار گفت: «من کمترین پیش شرطی ندارم. اگر آنان بخواهند، من دیدار خواهم کرد». رئیس جمهور امریکا در ادامه، افزود که تمایلش برای انجام مذاکرات با [آقای] روحانی نه از موضع قدرت است و نه، ضعف. ترامپ گفت: «نخست وزیر ایتالیا گفت که این بهترین راه است: انجام گفتگو به ویژه، زمانی که از احتمال آغاز جنگ، کشتار و گشنگی سخن در میان است. ما با رهبر کره شمالی نیز دیدار کردیم. زندانیان ما به کشورشان باز گشتند». به اعتقاد رهبر امریکا، ایران نباید به سلاح کشتار جمعی دست پیدا کند.
در این میان، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا، اطمینان می دهد که شرایط مقدماتی برای انجام دیدار میان روسای جمهوری وجود دارد و این شرط ها به خوبی، مشخص هستند. وی گفت: «ما قبلا، در این خصوص صحبت کرده ایم. رئیس جمهور امریکا می خواهد با مقامات ایرانی برای حل و فصل مشکلات دیدار کند. اگر ایرانی ها برای ایجاد تغییرات اساسی اعلام آمادگی کنند، رفتارشان را در برابر مردم ایران تغییر دهند و با عقد توافقنامه هسته ای جدید موافقت کنند، در آنصورت رئیس جمهور امریکا برای گفتگو با آنان آمادگی دارد».
دولت ایران نیز به نوبه خود، بر بازگشت امریکا به برجام پافشاری نشان می دهد. حمید ابوطالبی، مشاور رئیس جمهور ایران، در صفحه «توییتر» خود نوشت: «احترام به حقوق ایران، کنار گذاشتن خصومت ها، بازگشت به اجرای توافق هسته ای – گام هایی هستند که برای هموار ساختن راه مذاکرات میان امریکا و ایرانی ضروری هستند». در حال حاضر، تهران معتقد است که تعیین سرنوشت توافق هسته ای برعهده کشورهای اروپایی امضا کننده برجام است. [آقای] حسن روحانی در دیدار با رابرت مک ایر، سفیر بریتانیا در تهران، گفت: «جمهوری اسلامی ایران همواره، برای توسعه روابطش با کشورهای اروپایی آمادگی دارد، اما در حال حاضر، در پی خروج غیر قانونی امریکا از برجام، توپ در زمین اروپا قرار گرفته است».
علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، اعلام کرد: «در حال حاضر، اوضاع برای انجام مذاکرات با امریکا خوب نیست، زیرا این به معنای تحقیر خواهد بود». به گفته او، اگر دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، از توافق هسته ای خارج نمی شد و به اعمال تحریم ها علیه ایران باز نمی گشت، درآنصورت در انجام مذاکرات با امریکا مشکلی وجود نداشت». مطهری در ادامه افزود: «بهتر بود، در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما روابط با امریکا برقرار می شد. کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی در امور بین الملل، نیز به نوبه خود، خاطر نشان کرد: «با توجه به تجربه بد در مذاکرات با امریکا و نقض تعهدات از سوی امریکا، کاملا طبیعی است که ما کمترین ارزشی برای پیشنهادات ترامپ قائل نباشیم».
در حقیقت، این احتمال وجود دارد که امریکا به دنبال روند مذاکرات نباشد. در روزهای آخر هفته گذشته، در برنامه تحلیلی معروف فرید ذاکری در شبکه تلویزیونی «سی ان ان»، این موضوع بحث و بررسی شد که آیا در حال حاضر، هدف کاخ سفید سرنگونی رژیم تهران است، یا خیر. به گفته روئل مارک گرشت، کارمند علمی ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی، واشنگتن مشی جدیدی را در قبال ایران در پیش گرفته است. او گفت: «من فکر می کنم که با توجه به خروج امریکا از برجام و استراتژی سرنگونی رژیم ایران، ما سیاست جدیدی را در پیش گرفته ایم. رئیس جمهور و وزیر امور خارجه امریکا می گویند که برای انجام مذاکرات با ایران آمادگی دارند. اما، بدون تردید، هدف آنان سرنگونی رژیم ایران است».
در این زمینه، ولادیمیر ساژین، کارمند علمی ارشد انستیتوی خاور شناسی آکادمی علوم روسیه، به نشریه «نزاویسیمایا گازتا» گفت: «به عقیده من، این تلاش ترامپ برای برقراری روابط با ایران مشابه راهی است که در قبال کره شمالی در پیش گرفته است. من فکر می کنم که در حال حاضر، چشم اندازی برای برگزاری چنین دیداری وجود ندارد. ایران کره شمالی نیست و مساله برنامه هسته ای کره شمالی و ایران با یکدیگر متفاوت است. ایران کشوری است که فعالیت هسته ای خود را محدود کرده و زیر ساخت های هسته اش براساس برجام است. دولت ترامپ امیدوار است که گزافه گویی های ضد ایرانی اش و تهدیدهایش دولت ایران را به انجام مذاکرات برای عقد توافق جدیدی ناگزیر سازد که در آن، نه فقط به برنامه هسته ای، بلکه به برنامه موشکی، مساله حقوق بشر در ایران، فعالیت ایران در خاور نزدیک و خاور میانه اشاره شود».

مترجم: شادی اصغری

 

پاسخی بگذارید