تاریخ: ۱۶:۰۱ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
آیا امریکا به ایران حمله نظامی خواهد کرد؟

ارهان ستاراف

وستی کافکازا (روسیه)

در هفته های اخیر، در پی بیانات تند و بی سابقه دونالد ترامپ خطاب به ایران، اوضاع پیرامون ایران به شدت متشنج تر شد. این بیانات تند رئیس جمهور امریکا در پاسخ به سخنان آقای حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، پیرامون قدرت ارتش کشورش بود. آقای روحانی در این سخنان خود، خطاب به ترامپ گفت که با دم شیر بازی نکند.
تشدید رویارویی میان تهران و واشنگتن در رابطه با نیت امریکا برای اعمال تحریم ها علیه این کشور است که از ٤ ماه نوامبر سال ٢٠١٨ میلادی، در رابطه با تجارت نفتی با ایران می باشد و دیگر کشورهای وارد کننده نفت ایران نیز باید خرید نفتی خود از این کشور را متوقف کنند. نامه هشدار آمیز اخیر سناتورهای جمهوری خواه به فرانسه، آلمان و بریتانیای کبیر نیز در این رابطه بوده است.
ایرانی ها نیز به نوبه خود، نمی خواهند کوتاه آیند. از یک سوی، آنان برای مقابله با تحریم های امریکا، در جستجوی راه هایی برای مقابله با آن و از جمله، برنامه ارسال نفت در ازای کالا می باشند و از سوی دیگر، به مسدود کردن تنگه هرمز و ممانعت از عبور و مرور در این تنگه تهدید می کنند. اگر ایران تنگه هرمز را مسدود کند، در آنصورت ارسال نفت از عربستان سعودی، عراق و امارات متحده عربی انجام نخواهد شد. می بایست خاطر نشان کرد که این تهدید تازه ای نیست. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، نیز به مسدود کردن تنگه هرمز تهدید می کرد.
به اعتقاد مارگارت یوهانسون، کارشناس امور خاور نزدیک در انستیتوی مطالعات جهان و سیاست امنیتی در هامبورگ، در حال حاضر، پرزیدنت ترامپ تحت فشار قرار دارد. کنگره او را به وارد آوردن ضربه به منافع امریکا در زمان دیدارش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در هلسینکی متهم می کنند. توییت تهدیدآمیز وی خطاب به ایران برای دادن مانور بوده است. ایران نیز تحت فشار قرار دارد. نارضایتی مردم ایران از وضعیت اقتصادی و چشم انداز تحریم های شدید اقتصادی امریکا باعث تضعیف موقعیت دولت این کشور شده است.
به اعتقاد این کارشناس، نه امریکا و نه ایران واقعا خواهان آغاز جنگ نیستند. برای امریکا، آغاز جنگ نظامی با ایران بسیار پرهزینه تر از جنگ با عراق در سال ٢٠٠٣ میلادی خواهد بود. برای آغاز چنین جنگی به منابع سیاسی و نظامی در راستای وارد آوردن ضربه به منافع ایران نیاز است. در صورت حمله نظامی امریکا، ایران کمترین شانسی برای رویارویی ندارد. ایران بر خلاف امریکا سلاح هسته ای در اختیار ندارد.
عدنان طباطبایی، سیاست شناس و کارشناس در امور ایران، نیز عقیده مشابهی دارد: «از یک سو، پرزیدنت دونالد ترامپ به خاطر سخنرانی اش در اجلاس ناتو و دیدارش با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، تحت فشار قرار دارد. در ایران نقض و در نهایت، کناره گیری امریکا از توافق هسته ای فقط به موضع زبدگان سیاسی ضد امریکایی این کشور تحکیم بخشیده است. از این رو، در ایران معتقدند که تهدیدهای امریکا را باید با سخنان بسیار تند پاسخ داد. هیچکس در ایران به دنبال آغاز جنگ نیست».
مایکل نایتز از انستیتوی سیاست خاور شناسی واشنگتن، معتقد است که کابینه دونالد ترامپ رویکرد خود در راستای رویارویی با ایران را با هدف تضعیف دولت ایران پیش می برد و در این زمینه، اقتصاد و ارز ایران رو به رکود است. حکومت ایران نیز تلاش می کند دولت ترامپ را در عرصه بین المللی به انزوا بکشاند. تهران تلاش می کند، با روسیه و چین متحد شود و از این طریق، از فشارهای اقتصادی و نظامی امریکا رهایی یابد».
اما، به اعتقاد جوزف برامل، تحلیلگر امریکایی در امور سیاست خارجی، احتمال تحقق سناریویی نظامی زیاد است. دولت ترامپ می خواهد از این طریق روی طرح های ژئو سیاسی چین نیز خط بطلان بکشد. حمله نظامی علیه ایران باعث بروز بی ثباتی در منطقه خواهد شد. این جنگ حیات چین، رقیب امریکا، را دشوارتر خواهد کرد، زیرا، باعث خواهد شد، تا نرخ نفت افزایش یابد. این کشور قادر نخواهد بود مواد خام را از این منطقه وارد کند. در چنین شرایطی، چین به شدت به نفت و گاز روسیه وابسته خواهد شد.

مترجم: شادی اصغری

 

پاسخی بگذارید