تاریخ: ۱۵:۴۸ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
موانع تحریم ایران برسر راه شرکت های ایتالیایی

لورنتزو ویتا

ال جورناله (ایتالیا)


پیامدهای بحران میان ایران و آمریکا مانند یک تیشه بر سر ایتالیا فرود می آید. روابط تجاری و نیز سیاسی میان رم و تهران همواره محکم بوده است. پایان تحریم ها در پی توافق هسته ای ایران بار دیگر درهای بازار این کشور را به روی شرکت های ایتالیایی باز کرده بود. لیکن تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از برجام بار دیگر همه چیز را زیر سوال برد و ایتالیا یکی از اولین قربانیان این محاصره علیه تهران است.
روایتی که امروز از سوی روزنامۀ کوریره دلاسرا نقل گردید، نمونه ای کامل از آن چیزی است که بر اثر تصمیم آمریکا بر کسب و کار ایتالیا وارد آمد. صحبت از ایران مال لاکچری است که قرار است در ماه سپتامبر افتتاح شود. لیکن بیشتر مغازه های آن خالی می باشند. شرکت های بزرگ دنیای مد، دیزاین و کترینگ قرار بود این مرکز را پر کنند. لیکن جنگ تجاری آغاز شده است و ایتالیا علاوه بر ترس از سرمایه گذاری در ایران اکنون متحمل اقدام انتقامجویانۀ تهران در مورد محصولات خارجی است.
تارکی، وکیل علی انصاری مدیر ایران مال گفت که ما اولین ٣٠ میلیون یورو سفارش برای پاییز و زمستان را آغاز کرده بودیم. لیکن اقدام تلافی جویانۀ دولت ایران در برابر تصمیم آمریکا شروع شد. در تاریخ ٢٣ ژوئن به دستور وزارت بازرگانی، دولت آقای روحانی واردات ١٣٦٠ نوع کالا را ممنوع ساخت.
ایتالیا نباید این مسأله را دستکم بگیرد. مد ساخت ایتالیا در بازار ایران بسیار محبوبیت دارد و برندهای بزرگ با ٥٠ شرکت که روی فروش به توافق رسیده بودند و ٦٠ شرکت که در مرحلۀ بستن مذاکره بودند، فوری به پروژۀ این مرکز تجاری پایتخت پیوسته بودند.
از نظر اقتصادی بازار ایران برای شرکت های ایتالیایی یک مدینۀ فاضلۀ واقعی و تمام عیار به شمار می آید. ایران مملو از جوانانی است که با ایتالیا آشنایی دارند. این امر طمع صنعت ایتالیا را نسبت به پایتخت ایران برمی انگیزد.
البته فقط بخش تجارت هدف جنگ میان ایران و آمریکا قرار نگرفته است. ایتالیا فوری به محض آنکه تحریم ها برداشته شده بودند، مجوز سرمایه گذاری در کشور آیت الله ها را صادر کرده بود. صنایع بزرگ و در رأس همه راه آهن مقدمات انعقاد قراردادهای مهمی را با شرکای ایرانی فراهم آورده بودند. بین سال های ٢٠١٦ و ٢٠١٧ راه آهن دولتی اقدام به امضای قراردادهای مهمی به ارزش میلیاردها دلار با شرکت راه آهن ایران به منظور احداث خط قم- اراک و تهران- همدان نموده بود.
در بخش انرژی نیز با تأثیرات مثبتی روبرو بوده ایم. مانند امضای دو یادداشت تفاهم میان شرکت انی و شرکت ملی نفت ایران به منظور انجام تحقیقات برای توسعۀ میدان گازی کیش و فاز سوم میدان نفتی دارخوین. شرکت های کشورمان اول از همه بهای این تصمیمات سیاسی را می پردازند. کافی است به یاد بیاوریم که از سال ٢٠٠٦، تحریم ایران باعث وارد آمدن بیش از ١٥ میلیارد یورو خسارت به ایتالیا شده بود.


مترجم: مریم شرکاء

پاسخی بگذارید