تاریخ: ۱۲:۲۵ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
پیشنهاد ترامپ برای ملاقات با ایران تغییری دور از انتظار است

نهال طوسی

پولیتیکو (امریکا)

چند روز پس از هشدار به تهران درباره «پیامدهای» دردناک رویارویی با آمریکا، ترامپ می گوید می خواهد بدون پیش شرط با رهبران ایران دیدار کند.
دونالد ترامپ روز دوشنبه گفت می خواهد با رهبران ایران «هر زمان که آن ها بخواهند» و بدون پیش شرط دیدار کند؛ سخنانی که برخلاف سیاست مقابله وی با حکومت اسلامگرای تهران است.
ترامپ درست چند روز پس از جنگ لفظی خود با رئیس جمهور ایران و تهدید وی به «عواقبی» سخت و در زمانی که مقامات دولت وی در ضربه زدن به حکومت ایران مصمم به نظر می رسند، چنین سخن گفت.
اما این سخنان ترامپ در راستای تمایل وی به مذاکره مستقیم با دشمنان آمریکا (از جمله رهبر کره شمالی) است.
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه، گفت امکان گفتگو و تعامل با این آمریکا با این سیاست ها وجود ندارد.
سخنان ترامپ می تواند هشداری برای جمهوریخواهان مخالف با هرگونه تعامل با ایران و اسرائیلی ها و دیگر متحدان آمریکا که ایران را دشمنی آشتی ناپذیر می دانند، باشد.
ترامپ در نشست خبری با نخست وزیر ایتالیا گفت در صورتی که مقامات ایران بخواهند، بی تردید با آن ها دیدار خواهم کرد.
با وجود این وی هشدار داد مطمئن نیست جمهوری اسلامی برای چنین نشستی هنوز آماده باشد و ابراز امیدواری کرد آن به این نتیجه برسند که بخواهند با وی گفتگو کنند.
به نظر می رسد رئیس جمهور در استدلال خود به وضعیت اقتصادی اسفبار ایران اشاره داشت. ارزش ریال ایران در ماه های اخیر به شدت کاهش یافته است. تحریم های آمریکا که قرار است در ٤ اوت از سر گرفته شوند، بر مشکلات اقتصادی ایران خواهد افزود.
ترامپ باز هم توافق ایران را مضحک خواند و گفت اگر بتوانیم به توافقی هدفمند دست یابیم، من خواستار نشست با رهبران ایران هستم.
ترامپ امیدوار است چند ماه فشار دولت او بر ایران در کنار تحریم ها رهبران ایران را نیز همچون کره شمالی به پای میز مذاکره بکشاند.
پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در گفتگو با «سی ان بی سی» گفت از تمایل ترامپ به دیدار بدون پیش شرط با ایران حمایت می کند؛ اما سپس گفت ایران باید ابتدا از شرایطی برای چنین دیداری برخوردار باشد.
پومپئو شرط آمادگی رئیس جمهور برای مذاکره با ایران را تعهد این کشور به تغییرات اساسی در رفتار با مردم خود، کاهش رفتارهای شرارت بار، پذیرش توافقی در عمل کارساز اعلام کرد.
برخی حامیان دولت استدلال رئیس جمهور را منطقی می دانند.
مارک دوبوویچ، رئیس بنیاد دفاع از دمکراسی ها، گفت اکنون که رهبران ایران با بحران های اقتصادی و اجتماعی روزافزونی روبرو هستند، زمان مناسبی برای این پیشنهاد است. ترامپ می گوید اگر می خواهید از این رنج بکاهید، با من دیدار کنید.
سناتور کروکر نیز که یکی از منتقدان همیشگی ترامپ است، از این رویداد ابراز خرسندی کرده است.
نشست آینده مجمع عمومی سازمان ملل فرصت خوبی برای برگزاری چنین دیداری است. اتفاقی که با وجود تلاش ترامپ در نشست قبلی رخ نداد.
اما دیگر ناظران با استناد به غیر قابل اعتماد دانستن ترامپ از سوی حکومت ایران و انتظار تهران برای انتخاب نشدن دوباره ترامپ، تردید دارند که ایران به این زودی ها تمایلی به پذیرفتن خطر مذاکره با ترامپ را داشته باشد. یکی دیگر از موانع چنین دیداری، وجود نهادهای متعدد قدرت در ایران است.
اگر میانه روهایی مانند آقای روحانی چنین دیداری را بپذیرند، با حملات تندروها روبرو خواهند شد.
ترامپ درباره کره شمالی نیز از فشار بر این کشور و تهدید به حمله نظامی استفاده کرد و نتیجه آن دیداری شد که نتیجه آن بیانیه مشترک مبهمی بود که کره شمالی در آن متعهد به خلع سلاح هسته ای شد.
ترامپ این دیدار را موفقیت آمیز خواند؛ اما تا کنون اقدام ملموسی از سوی پیونگ یانگ در راستای خلع سلاح انجام نشده است.
بسیاری از جمهوری خواهان به اظهارات روز دوشنبه ترامپ واکنشی نشان نداده اند. اماسناتور کاتن از بزرگترین حامیان ترامپ، دیدار با ایران را چندان معقول نمی داند؛ زیرا به اعتقاد وی برخلاف کره شمالی، جمهوری اسلامی زرادخانه هسته ای ندارد و نمی تواند آمریکا را تهدید کند.
برخی کارشناسان از این نگران هستند که ترامپ با رهبران ایران دیدار کند و بدون دستیابی به نتایجی قابل توجه (همانند دیدار کره شمالی) اعلام پیروزی کند.
ترامپ توافق هسته ای ٢٠١٥ را بسیار محدود می داند و تأکید دارد هر توافق جدیدی که بسته شود باید فعالیت های ایران را در زمینه حمایت از تروریسم و استفاده از شبه نظامیان دست نشانده در کشورهای همسایه در بر گیرد.
علیرضا نادر، از کارشناسان ایران که از فشار دولت ترامپ حمایت کرده است، گفت: «این اقدام موجب افزایش نگرانی مخالفان ایران از این می شود که آمریکا در صورت توافق هسته ای جدید آن ها را به حال خود رها کند.»
علی واعظ از گروه بحران بین المللی گفت در حالی ترامپ خواستار توافقی تازه با ایران است که برخی در دولت او (از جمله پومپئو) به دنبال تغییر حکومت هستند؛ اما ابزار همه آن ها یکی است: تحریم.
پومپئو یکی از سرسخت ترین منتقدان ایران است. مدتی پس از خروج ترامپ از توافق هسته ای، وی دوازده خواسته از حکومت ایران مطرح کرد که بسیاری از تحلیلگران آن را در عمل درخواست تغییر رژیم خواندند.
اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی از متحدان اصلی آمریکا در منطقه نیز ممکن است با دیدار ترامپ و روحانی مخالفت کنند.
سفیر عربستان سعودی در آمریکا درباره مدارا با روحانیان حاکم بر ایران به رهبران جهان هشدار داد. وی ایران را با آلمان نازی مقایسه کرد.
وی رویکرد عقلانی تر و اخلاقی تر را اعمال فشار بر ایران برای واداشتن این کشور به اصلاح رفتار خود دانست.
مقامات ایران سال گذشته درخواست دیدار با ترامپ را رد کردند.
اعلام تمایل رئیس جمهور آمریکا به دیدار با سران ایران یک هفته پس از جنگ لفظی ترامپ و روحانی صورت گرفت.
وی در توییتی روحانی را تهدید کرد هرگز و هرگز آمریکا را تهدید نکند چون در غیر اینصورت باید منتظر پیامدهایی باشد که کمتر کشوری در تاریخ شاهد آن بوده است.

مترجم: مهتاب نورمحمدی

پاسخی بگذارید