تاریخ: ۱۰:۰۵ :: ۱۳۹۷/۰۵/۱۰
چین در جنگ دریایی انقلابی به پا می کند: زیردریایی های بدون سرنشین آماده شده اند

لورنتزو ویتا

ال جورناله (ایتالیا)

چین مدت هاست که تصمیم گرفته از لاک خود بیرون آید. این کار را در سطح سیاسی، تجاری و نیز به ویژه نظامی انجام می دهد. در این چشم انداز دریا نقشی مهم ایفا می کند. اقیانوس آرام به منطقه ای برای گسترش نفوذ چین تبدیل شده است که پکن در آن آمریکا، یعنی قدرت بزرگ دیگری را که قصد دارد کنترل این اقیانوس را داشته باشد، به چالش می کشد.
لیکن قدرت دریایی چین که به سرعت در حال گسترش است می کوشد نه تنها خود را همتراز آمریکا نماید بلکه سعی دارد از آن سبقت گرفته و آن سلطۀ دریایی را که واشنگتن برای راهبرد بلندمدت خود مهم قلمداد می کند، به مخاطره اندازد.
در این چشم انداز از پکن مسائل تازه و مهمی دریافت می گردند که حاصل سرمایه گذاری های دولت چین در امر تحقیق است. نیروی دریایی چین در حال تولید مدل جدیدی از زیردریایی های بدون سرنشین است.
این زیردریایی های جدید دارای ابعادی بزرگ و نسبتاً کم هزینه بوده و قادر به انجام یک سلسله مأموریت ها اعم از شناسایی و نیز تهاجم می باشند و قرار است ظرف چند سال آماده گردند. زیردریایی هایی که مجهز به یک سامانۀ هوش مصنوعی به منظور کنترل آنها خواهند بود. به گفتۀ دست اندرکاران این طرح، این زیردریایی ها به تنهایی از پایگاه خود خارج شده، به وظایف خود عمل خواهند کرد و به پایگاه خود بازخواهند گشت. البته در مراحل اولیه پیش بینی نشده است که این هوش مصنوعی به طور کامل جایگزین خدمۀ انسانی شود. به هرحال تصمیم به حمله به هدف دشمن همواره توسط یک انسان اتخاذ خواهد شد.
لین یانگ، رئیس موسسۀ اتوماسیون شن یانگ، برنامۀ تولید زیردریایی های بدون سرنشین را اقدامی جهت تقابل با آنچه طی این سال ها توسط آمریکا طراحی شده، خواند.
این زیردریایی های جدید چینی قادر به انجام فعالیت های مختلفی خواهند بود که یک خدمۀ انسانی نمی تواند و نیز مایل نیست انجام دهد. به عنوان مثال یک حملۀ انتحاری. این فرضیه توسط موسسات تحقیقاتی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و عملاً این امکان وجود دارد که اینها به عنوان «کامیکازه» وارد عمل شوند یا اینکه در میان یک زیردریایی چینی و موشکی که در حال نزدیک شدن است یا یک ابزار دشمن قرار گیرند. در واقع طراحان آن می گویند که هوش مصنوعی برای این گونه کارها دقیق است. در ضمن توانمندی هوش مصنوعی این زیردریایی ها چندان نترس بودنشان نیست که در هرصورت خود، مبحثی قابل تأمل است بلکه اینها در طول زمان به سلاح هایی وحشتناک تبدیل خواهند شد.

مترجم: مریم شرکاء

(Visited 119 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید