چرا کرۀ شمالی سایت های هسته ای و موشکی خود را نابود می کند

پائولو مائور

ال جورناله (ایتالیا)


تصاویر ماهواره ای نشان می دهند که کرۀ شمالی در حال نابودی تعدادی از سایت هایی است که برای آزمایش ها و پرتاب موشک به کار گرفته می شوند.
از این تصاویر چنین بر می آید که ساختاری که در زمینۀ آماده سازی موشک ها جهت پرتاب بود و ساختمان نزدیک به آن که به منظور انجام آزمایش ها مورد استفاده قرار می گرفت در مرحلۀ انهدام می باشند.
مرکز Sohae، جدیدترین ایستگاه موشکی در کرۀ شمالی به شمار می آید. این مرکز به سبب موقعیت جغرافیایی اش که امکان انجام پرتاب هایی بدون پرواز برفراز خاک ژاپن را می داد، جایگزین مرکز Tonghae گردید. مسأله ای که بارها باعث بروز بحران دیپلماتیک با ژاپن و متحدانش گردید. از این نظر تصمیم به پرتاب موشک های میان برد و بین قاره ای به سمت حریم هوایی ژاپن، اقدامی تحریک آمیز به شمار می آید که بارها در پاسخ به تشدید تحریم های بین المللی، صورت می گرفت. این همان چیزی است که می توان «دیپلماسی موشک ها» نامید.
بنابراین انهدام این سایت می تواند اولین گام در جهت تنش زدایی میان کرۀ شمالی و آمریکا قلمداد شود. بخش اعظم صنعت موشکی این کشور مرهون این سایت است ضمن اینکه اکثر موتورهای جدید برای موشک های جدید دقیقاً در همین سایت مورد آزمایش قرار گرفته اند.
این حرکت کیم یونگ اون چند ماه پس از تعطیلی سایت پونگی ری به دلایل بیشتر زیست محیطی تا سیاسی، صورت گرفت. هر چند به احتمال زیاد پیونگ یانگ در حال شناسایی سایت دیگری برای انجام آزمایش های هسته ای می باشد.
بنابراین تخریب Sohae به نوعی نشان دهندۀ حسن نیت نسبت به دولت آمریکاست که هنوز با اجرای سیاست هسته ای زدایی شبه جزیرۀ کره فاصله دارد: پس از اجلاس اخیر سنگاپور از طرف آمریکا فقط تعلیق مانورهای نظامی مشترک با کرۀ جنوبی صورت گرفت و نه چشم پوشی از آنها. در حالی که کرۀ شمالی به تعطیلی برخی از سایت های هسته ای و موشکی ادامه داد.
رهبر کرۀ شمالی طی تبلیغاتی بارها تأکید نمود که کشورش به توان لازم برای انجام یک تهاجم هسته ای به کل خاک آمریکا دست یافته است. در حالی که به احتمال زیاد فقط موشک Hwasong ١٥ قادر است به آمریکا برسد. کرۀ شمالی یک برنامۀ توسعه به مانند برنامۀ غرب یا روسیه را دنبال نمی کند.
احتمالاً کرۀ شمالی هنوز از تعداد قابل توجهی موشک فعال که قادر به هدف قرار دادن آمریکا باشند، برخوردار نیست لیکن کار روی گسترش این توانمندی به صورت محرمانه ادامه دارد. چه بسا که اخیراً کاشف به عمل آمد که پیونگ یانگ فعالیت های خود را در جهت گسترش یک مجموعۀ صنعتی برای ساخت موشک هایی با سوخت جامد همچنان ادامه داده است و به عقیدۀ سرویس اطلاعاتی آمریکا این کشور همچنین به تولید بمب هسته ای برای زرادخانۀ خود و افزایش تولید اورانیوم غنی شده ادامه داده است.
همۀ اینها در فضایی حاکی از تنش زدایی پس از اجلاس سنگاپور صورت گرفته است. بنابراین می توان چنین فرض کرد که کیم یونگ اون از یک جهت نشان می دهد که قصد دارد خود را با خط مشی کلی توافق دوجانبه با ترامپ وفق دهد و از جهت دیگر نیز همان گونه که تاریخ این کشور به ما می آموزد، یک «ذخیرۀ راهبردی» در دست نگه دارد تا هر زمان که روابط با آمریکا و کرۀ جنوبی رو به وخامت بگذارد، به لحاظ دیپلماتیک از آن استفاده کند.


مترجم: مریم شرکاء

(Visited 115 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید