تاریخ: ۱۰:۱۸ :: ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
عمران خان قهرمان عوامگرا رهبری پاکستان را به دست آورد

لورانش دو فرانو

لیبراسیون (فرانسه)

با وجود اعتراض احزاب رقیب که تقلب در انتخابات را محکوم می کنند، روز پنجشنبه بازیکن سابق تیم کریکت پاکستان در انتخابات مجلس پیروز شد.
موفقیت عمران خان در مرکز ضد سرطان که وی تاسیس کرده بود و معالجه رایگان فقرا و به ویژه مبارزه ضد فساد، به وی امکان داد تا آراء جوانان را به دست آورد.

قبل از پایان نتایج انتخابات شهباز شریف، برادر نواز شریف، تقلب در انتخابات را محکوم و نتایج را رد کرد.روز پنجشنبه عمران خان پیروزی را اعلام کرد بدون این که بداند آیا حزب تحریک انصاف پاکستان اکثریت را خواهد داشت یا نیاز به ائتلاف برای تشکیل دولت دارد.
همه احزاب دیگر نیز تقلب در انتخابات را مطرح کردند. روند انتخابات با حضور ارتش انجام شد و بر خلاف قانون اساسی، ناظران احزاب در زمان شمارش آراء از مراکز شمارش آراء اخراج شدند. عمران خان این اتهامات را رد کرد.

با وجود این، فردی که وعده «پاکستان جدید را می دهد، الگوی درستکاری و شرافت نیست. او همانند ترامپ دارای خودشیفتگی و عشق به شبکه های اجتماعی است .عملکرد بسیار ضعیف حزبش که از سال ٢٠١٣ با ائتلاف حزب اسلامی جماعت اسلامی ایالت خیبر پختونخوا( یا پشتونخوا- مناطق پشتون نشین پاکستان) را اداره می کند، تردید در مورد توانایی وی برای «غلبه بر فساد و تروریسم در نود روز» نشان می دهد. ارتباط مکرر وی با افراط گرایان لقب «طالبان خان» را به وی داده است.
او در نخستین سخنرانی آنلاین خود در خانه ای پر زرق و برق با پارک و استخر در ارتفاعات اسلام آباد وعده داد که از زنان بیوه و یتیمان دفاع می کند و اقتصاد را رونق می بخشد و نظام سلامت و آموزش را اصلاح می کند. یک سخنرانی زیبا تا جایی که او در مورد محل اقامت نخست وزیر گفت : «احساس شرم می کنم که در خانه ای بزرگ زندگی می کنم. این خانه به مدرسه تبدیل خواهد شد.»
مترجم: سیده هاجر محسنیان

 

(Visited 102 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید