گروه: اخبار
تاریخ: ۱۳:۴۱ :: ۱۳۹۷/۰۴/۳۱
ایران برای غنی سازی اورانیوم در صورت شکست توافق هسته ای «آماده» می شود

خبرگزاری فرانسه


بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، گفت در صورت شکست مذاکره با اروپایی ها، گام هایی برای ارتقای فعالیت سانتریفوژها برداشته می شود.
تهران –  کمالوندی روز سه شنبه گفت در صورت شکست مذاکره با اروپایی ها درباره نجات توافق هسته ای، ایران برای ارتقای فعالیت سانتریفوژها، آمادگی دارد.
کمالوندی در نشستی خبری در تهران گفت: «بی تردید ما برای فراهم آوردن امکان افزایش سطح غنی سازی در صورت نیاز و در صورت شکست مذاکرات با اروپایی ها، تدابیری را اتخاذ کرده ایم. .»
وی گفت: «بی تردید به اجرای تعهدات خود بر اساس برجام ادامه خواهیم داد؛ اما همزمان برای هر گونه سناریوی احتمالی، خود را آماده می کنیم.»
آمریکا در ماه مه خروج از توافق هسته ای و از سرگیری تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای ایران را اعلام کرد.
اتحادیه اروپا و طرف های اروپایی توافق هسته ای در تلاش برای نجات این توافق در ماه جاری «ضمانت های» اقتصادی را به ایران ارائه کردند که تهران آن ها را «ناکافی» ارزیابی کرده است.
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه، روز دوشنبه گفت ممکن است مذاکرات چند هفته طول بکشد.
ایران در ماه ژوئن در تلاش برای افزایش فشار بر اروپا، ضمن انکار تمایل به ساخت سلاح هسته ای،  برنامه ای را برای افزایش ظرفیت غنی سازی با سانتریفوژ های جدید در صورت فروپاشی توافق اعلام کرد.
بر اساس توافق ٢٠١٥، ایران می تواند اورانیوم را فقط تا ٣,٦٧ درصد غنی کند که بسیار کمتر از ٩٠ درصد مورد نیاز برای جنگ افزار های هسته ای است.
این خبر را خبرگزاری فرانسه تهیه و ارسال کرده که در نشریات تایمز آو اسرائیل، داون پاکستان، i٢٤news، the news، بولتن مانیل فیلیپین، قطر تریبون و … بازنشر شده است.
مترجم: مهتاب نورمحمدی

(Visited 131 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید