تاریخ: ۱۳:۴۹ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
بهت و حیرت ژاپن از درخواست آمریکا مبنی بر توقف واردات  نفت خام

مایومی اوگاوا
نیکی (ژاپن)
درخواست دولت ترامپ مبنی بر به صفر رساندن واردات نفت خام تا روز چهارم ماه ژوییه به عنوان بخشی از تحریم ها علیه ایران ، بهت و حیرت در دولت ژاپن گسترش داده است. ژاپن نود درصد انرژی را متکی به خاورمیانه است و برای مدت مدید طولانی با کشور نفت خیز ایران هم روابط دوستانه دارد. چنانچه ژاپن درخواست آمریکا که در واکنش به کره شمالی همکاری نزدیک دارند ، لحاظ و واردات نفت خام از ایران را صفر کند ، این نگرانی وجود دارد که روابط ژاپن با کشورهای خاورمیانه متزلزل گردد.
یوشی هیده سوگا ، شصت و نه ساله و دبیر کل کابینه ژاپن ، در مصاحبه مطبوعاتی روز بیست و هفتم ماه ژوئن در خصوص درخواست آمریکا اظهار داشت:« برای اینکه تاثیر منفی تحریم های نفتی ایران بر روی شرکت های  ژاپنی گسترش پیدا نکند ، در صددیم با کشورهای رابط از جمله آمریکا مذاکره کنیم. » وی در ادامه در ارتباط با واکنش دولت ژاپن به این درخواست آمریکا با اشاره به اینکه:« آمریکا و ژاپن در حال مذاکره با یکدیگرند »‌ از ذکر جزییات اجتناب کرد.
به گفته شخص آگاه در دولت ژاپن ، در مذاکره مقامات وزارت امور خارجه آمریکا و ژاپن که روز نوزدهم ماه ژوئن در توکیو صورت گرفت، طرف آمریکایی با اشاره به اینکه:« ما امیدواریم که ژاپن اقدامی که آمریکا می خواهد، انجام دهد. هیچ استثنایی وجود ندارد » با رویکردی سفت و سخت توقف واردات نفت خام ایران را درخواست کرد. از سوی دیگر ، وی با اشاره به اینکه:«‌ همانطور که آمریکا به صفر رساندن را مدنظر دارد ، وضعیت را با توجه به شرایط کشورها درک می کنیم. »  توجه خاص به تهیه منابع ژاپن نشان داده است.
ژاپن روابط دیپلماتیک مستقل با ایران را در حالی که اختلافات عمیق این کشور با آمریکا ( متحد ژاپن ) ادامه دارد ، گسترش داده است. شینزو آبه ، نخست وزیر شصت و سه ساله ژاپن ، با استفاده از فرصت ایجاد شده در مجمع عمومی سازمان ملل که پاییز هر سال در نیویورک برگزار می شود ، با [ آقای ]‌ روحانی ، رییس جمهور ایران ، دیدار و گفتگو کرده است. نخست وزیر ژاپن با ارسال مخفیانه پیام آمریکا و ایران به طرف مقابل نقش میانجی میان دو کشور ایفاء کرده است.
مترجم: کیومرث واحدی

 

پاسخی بگذارید