تاریخ: ۱۰:۳۸ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
احتمال دارد، سیاست ضد ایرانی امریکا با اثر بومرنگ مواجه شود

ایزوستیا (روسیه)

سیاست جاه طلبانه و تهاجمی امریکا در راستای تغییر عملکرد تهران بر پایه فرضیات دروغین دولت امریکا است و در نهایت، احتمال دارد، غیر سازنده واقع شود.
در هفته جاری، دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، اطلاعات بسیار کاملی را در رابطه با طرح هایش در راستای ازسرگیری تحریم ها علیه ایران منتشر کرد. دو ماه پیش، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا، ١٢ مطالبه را خطاب به ایران ایراد کرد. امریکا اعلام کرده که اگر تهران سیاست خارجی اش را تغییر ندهد، اعمال تحریم ها را از سر خواهد گرفت. یکی از تحریم های اصلی، توقف صادرات نفت ایران است. به گفته امریکا، این سیاست علیه ایران کارساز واقع خواهد شد. برخی از کشورها اعلام کرده اند که قصد ندارند، تحریم های ضد ایرانی امریکا را رعایت کنند. وارد کنندگان بزرگ نفت ایران به دنبال روشی برای کاهش تاثیر تحریم های امریکا هستند، از جمله، هند، ترکیه و چین که تحریم های یک جانبه امریکا را برسمیت نمی شناسند. در اینجا، این مساله مطرح است که آیا ایران موفق به عقد قراردادهایی برای ناکام گذاشتن امریکا خواهد شد یا خیر. در چنین شرایطی، احتمال دارد، واشنگتن ضمن تلاش برای بلوکه کردن صادرات نفت ایران، با ضربات جدی مواجه شود.
دولت امریکا معتقد است که سیاست تحریم هایش بسیار ایده آل هستند. بر این اساس، هر کشوری که به تجارتش با ایران ادامه دهد، تحت اعمال تحریم های امریکا قرار خواهد گرفت. امریکا بازی تحریم های خود را زمانی آغاز می کند که وارد جنگ تجاری با کشورهای همسایه، متحدان، و یاران تجاری اش شده است. بدون تردید، اعمال تحریم های گسترده و وخیم شدن روابط با متحدان و یاران باعث خواهد شد تا امریکا در وضعیت دشواری قرار گیرد.
امریکا در اندیشه تغییر سیاست خارجی ایران از طریق اعمال تحریم ها است. اما، ایران به رغم تهدیدها پیرامون اعمال تحریم ها، به ازسرگیری توسعه برنامه هسته ای خود وعده داده است. برنامه هسته ای ایران طی سال های اخیر و پس از عقد برجام متوقف شد. افزون بر آن، تشدید تحریم ها باعث توسعه امکانات هواداران مشی تند در تهران خواهد شد. امریکا قصد دارد، با اعمال تحریم ها، ایران را سیاست خارجی اش و طراحی تسلیحات هسته ای اش برحذر دارد و در نهایت نیز ملت ایران علیه رژیم کشور به پا خیزند و خواهان سرنگونی رژیم شوند. تمامی اینها خیال واهی بیش نیست، زیرا مردم ایران به دنبال تغییر رژیم نیستند و به احتمال زیاد، به زودی، در این کشور، شعارهای ضد امریکایی سر داده خواهد شد. در نهایت نیز احتمال دارد که فشارهای امریکا باعث شود تا تهران برنامه هسته ای خود را از سر گیرد و مجددا، در این کشور رئیس جمهوری از جناح اصول گرایان که از دشمنان امریکا هستند، انتخاب شود.
دیگر کشورهای شرکت کننده در برجام معتقدند که رژیم جدید تحریم ها – کارساز نخواهند بود. در این زمینه، احتمال دارد که ایران به یکی دیگر از منابع تشنج زا میان امریکا و دیگر قدرت های بزرگ جهان تبدیل شود. تردیدی در این نیست که امریکا همچنان قدرت بزرگ اقتصادی در جهان بشمار می رود و می تواند اکثر کشورها را به رعایت تحریم های جدید ضد ایرانی متقاعد سازد. اما، هنوز مشخص نیست که آیا این تحریم ها قادر خواهند بود، ایران را به تغییر عملکردش ناگزیر سازد یا خیر و این که تا چه حد دیگر کشورها با مشی تند واشنگتن موافق هستند. در حال حاضر، احتمال دارد که دیگر کشورها نخواهند بیزینس خود با امریکا را به خاطر ایران به خطر اندازند. اما این حقیقت که امریکا می خواهد این کشورها را به چنین انتخابی ناگزیر سازد، ممکن است برای سرمایه گذاری های سیاسی امریکا گران تمام شود.
مترجم: شادي اصغری

 

پاسخی بگذارید