تاریخ: ۱۰:۲۸ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
جنگ نفتی ترامپ با مانع مواجه شد: آیا تهران در توافق هسته ای باقی می ماند؟

الاخبار (لبنان)


فعالیت های ادامه دار تهران برای حرکت و همگام بودن با مرحله جنگ نفتی و اقتصادی آمریکا متوقف نشده است. از جمله آخرین اقداماتی که مقامات ایرانی در این زمینه انجام داده اند تصویب طرحی همه جانبه برای مقابله با تحریم های آمریکا بود. ایرانی ها می گویند طرح آمریکا و متحدان این کشور تنها جنگ اقتصادی نیست بلکه جنگ روانی نیز می باشد که ثبات داخلی را هدف قرار داده است. سپاه پاسداران از دستگیری اعضای یک شبکه از فعالان در شبکه های اجتماعی خبر داد که به ” ایجاد هرج و مرج از طریق انتشار دروغ با هدف ضربه زدن به وحدت ملت” متهم”  می باشند. این میزان از حساسیت نظام ایران در نتیجه شدت فعالیت های ضد تهران توسط واشنگتن و متحدان این کشور در حاشیه خلیج فارس و تجربه تاثیر پذیری ارز داخلی از شایعات می باشد. کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس  ایران دیروز عربستان را به ایجاد پایگاهی برای خود در سلیمانیه عراق متهم کرد که ١٣ نفر را برای خرید سکه های طلا و دلار های عرضه شده در بازار تهران با هدف ضربه زدن به اقتصاد ایران به کار گرفته است.
فعالیت های داخلی برای مقابله با فشارهای آمریکا همزمان با جنب و جوش دیپلماتیک در خارج از سوی ایران به پیش می رود. اوج این جنب و جوش سفر رئیس جمهور روحانی به اروپا و نشست وزاری خارجه امضای کننده توافق هسته ای در وین بود. این نشست حامل نشانه های مثبتی بود. برجسته ترین این نشانه ها این بود که ایرانی ها تقریبا به اتفاق نظر بین المللی در مقابله با محاصره ای دست یافتند که ترامپ می خواهد درخصوص فروش نفت ایران اعمال کند. مسئله قابل توجه در این  زمینه این بود که سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه در پی نشست وین روی باقی ماندن ایران در توافق هسته ای و عدم خروج از آن تاکید کرد. وزیر نفت ایران نیز اعلام کرد هیچ تغییر بزرگی در تولید نفت خام و صادارات آن صورت نگرفته است. وی از وجود طرح هایی موفقیت آمیز از سوی کشورش برای مقابله با تهدیدهای ترامپ درخصوص فروش نفت خبر داد. پشتوانه اظهارات زنگنه نتایج نشست هفته گذشته وین به علاوه موضع گیری چین دراین خصوص است. وزیر امور خارجه چین نیز دیروز در برلین از توافق هسته ای حمایت کرد. آنگلا مرکل نیز در همان کنفرانس مطبوعاتی با همتای چینی خود موضع گیری مشابهی داشت.
وزیر امور خارجه هند نیز این تحریم های آمریکا را با توجه به روابط خوب این کشور با تهران و نیز واشنگتن چالشی برای کشورش توصیف کرد. وی اشاره کرد منافع ملی ما اولویت ما است و  تصمیم ما طبق این منافع اتخاذ می شود. این اظهارات از اصرار دولت هند بر بی طرفی در این جنگ نفتی ترامپ خبر می دهد. این مسئله باعث می شود این ماموریت برای آمریکایی ها در جهت دور ساختن هند از بازار ایران پیچیده تر شود.
در مقابل فضای بین المللی که همچنان به نفع تهران است، باعث نشده آمریکایی ها فشارهای خود را علیه تهران متوقف کنند. به این ترتیب که وزارت خزانه داری آمریکا یک شرکت گردشگری وابسته به خطوط هواپیمایی ماهان را در فهرست تحریم های خود به بهانه ارتباط با سپاه پاسداران قرار داد.


مترجم: مهری بهرامی

پاسخی بگذارید