تاریخ: ۹:۲۷ :: ۱۳۹۷/۰۴/۲۰
ائتلاف آمریکا-عربستان- اسرائیل خواستار تغییر نظام در ایران است،چرا اعتقاد داریم آن ها دچار توهم شده اند؟

مسلم عباس

رای الیوم (انگلستان)


فضای خاورمیانه شروع جنگ جدیدی را هشدار می دهد. جنگی که منطقه تاکنون شاهد شبیه آن نبوده است. در این جنگ آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی در یک سو و ایران در طرف مقابل این ائتلاف سه جانبه قرار دارد. به این ترتیب که رهبران این سه کشور درباره آغاز جنگ اقتصادی بزرگی صحبت می کنند که ایران را وادار می کند، از برنامه هسته ای خود چشم پوشی کند و پس از آن ملت به گرسنگی کشانده می شوند و اقتصاد متلاشی شده تا این که نظام به طور کامل سقوط کند. کسی که تحولات مربوط به ایران را پیگیری می کنند این پرسش برایشان مطرح می شود: این ائتلاف سه جانبه تا کجا درباره ایران پیش خواهد رفت؟آیا واقعا خواستار براندازی نظام می باشد؟ و چنانچه خواستار سرنگونی هستند، آیا می توانند؟
واقعیت ژئوپلتیک منطقه به این پرسش ها پاسخ می دهد و میزان قدرت ایران یا ائتلاف سه جانبه برای مانور را مشخص می کند. به این ترتیب که ائتلاف آمریکا- اسرائیل – عربستان این بار عملا خواستار براندازی نظام ایران است و تحریم هایی که رئیس جمهور آمریکا از آن سخن به میان آورده از این رویکرد خبر می دهد. وی امروز می خواهد ایران را از صادرات حتی یک لیتر نفت بازدارد و در جهت فراهم کردن جایگزین این نفت در بازار از طریق توافق با عربستان ، تلاش می کند.
اما برنامه ریزی یک مسئله و اجرایی کردن آن مسئله دیگری است. به این ترتیب که ایده براندازی نظام ایران به نظر کاملا ابلهانه و نابخردانه است. تنها وارد کردن فشار بر بازار نفت ایران، کشورهای دیگر را بران داشت تا اعتراض کنند زیرا آن ها نمی خواهند واشنگتن هرطور که میل دارد جهان را بازی دهد.  هند اعتراض خود را ابراز کرد و چین عنوان کرد آنچه در خلیج فارس اتفاق می افتد خطری برای اقتصاد جهانی است، اما اتحادیه اروپا از ابتدای خروج ترامپ از توافق هسته ای پرچم مخالفت و اعتراض خود را برافراشته است.
مانع بزرگ تر در ایده براندازی نظام ایران توانمندی های ذاتی خود ایران و وتوی روسیه است. به این ترتیب که تهران گزینه های زیادی در اختیار دارد، هرچقدر هم که ائتلاف سه جانبه تلاش کند آن را دست کم بگیرد. نخستین گزینه بستن خلیج فارس به روی محموله های نفت است. این مسئله باعث افزایش قیمت نفت می شود که خود بحرانی شدن اقتصاد جهان را هشدار می دهد و در این راستا کارشناسان پیش بینی می کنند؛ قیمت هر بشکه نفت به ٢٠٠ دلار برسد.
ایران همچنین موشک هایی در اختیار دارد که می تواند به وسیله آن ها پایگاه های آمریکایی گسترده شده در منطقه را پوشش دهد. همچنین می تواند متحدان خود را در نقاط ضعف این سه کشور در منطقه تحریک کند. به این ترتیب که حزب الله می تواند جبهه اسرائیل را شعله ور کند و جنبش انصار الله حوثی می تواند تنگه باب المندب را ببندد و یا حداقل این گذرگاه را ناامن کند، همچنین احتمالا حملات خود را در عمق خاک عربستان بیشتر کنند.
اما روسیه ساکت نمی نشیند. زیرا درصورتی که نظام کنونی ایران به اراده و خواست آمریکا سرنگون شود؛ نتیجه نهایی آن آمدن یک حکومت طرفدار واشنگتن است و به این ترتیب مرزهای این حکومت به مرزهای روسیه متصل می شود و این مسئله باعث می شود مسکو فورا برای ارائه کمک غیر مستقیم به تهران حرکت کند، به گونه ای که در دفع خطر سرنگونی این نظام کمک کند و احتمالا کاملا شاهد تئوری تکرار سناریوی سوریه خواهیم بود. درباره ایران، مسکو بیشتر پافشاری خواهد کرد زیرا علاوه بر روی کار آمدن حکومت طرفدار واشنگتن این کشور متحدی قوی را از دست می دهد که برگ چانه زنی است که روسیه در موضوعات منطقه ای و حتی بین المللی علیه آمریکا به کار می گیرد. چین نیز احتمالا در پی دفاع از ایران برآید زیرا سرنگونی حکومت در این کشور بخش بزرگی از طرح جاده ابریشم را از میان می برد که شریان حیاتی تفکر راهبردی چین در سال های آینده خواهد بوداما ائتلاف سه جانبه نمی تواند فراتر از این برود زیرا محاسبات سیاسی و نظامی در سطح منطقه و بین المللی بسیار مهم تر از فریادها برای نابودی [ایران] است و این کشور عراق، لیبی یا سوریه نیست زیرا ویژگی های خاص خود را داشته و وزن منطقه ای دارد که توزان های سیاسی را حفظ کرده به این ترتیب که حتی خود محافل تصمیم گیری در آمریکا نمی خواهند دراین توازن خلل ایجاد شود.
مترجم: مهری بهرامی

پاسخی بگذارید