تاریخ: ۱۳:۳۵ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
آیا آغاز جنگ جدید در خاور نزدیک ممکن است؟

گازتارو (روسیه)

ایران به مسدود کردن خلیج فارس و توقف ارسال نفت جهانی تهدید کرده است. این کشور چه نوع زرادخانه ای در اختیار دارد؟ این اقدامات چه پیامدهایی به همراه خواهند داشت؟
تهران اعلام کرده است که اگر امریکایی ها خرید نفت از ایران را بلوکه کنند، راه حمل و نقل نفتی از طریق تنگه هرمز را مسدود خواهد کرد. نیروهای مسلح ایران از تجربه رویارویی نظامی با نظامیان امریکایی برخوردارند، از جمله در زمان جنگ ایران و عراق در سال های ١٩٨٨ – ١٩٨٠ میلادی. در جریان یکی از این رویارویی ها، امریکا  هواپیمای مسافربری ایرانی حامل ٢٩٠ نفر سرنشین را منهدم کرد.
در روزهای اخیر، از اعمال تحریم های اقتصادی و سیاسی علیه ایران سخن در میان است و این در حالی است که ایران زرادخانه تسلیحاتی خود را بسیار مدرن و تجهیز کرده است. عرض تنگه هرمز ٥٤ کیلومتر است و قسمتی از آن که کشتی ها در آنجا عبور و مرور می کند، ١٠ کیلومتر است و این یعنی، در این نقاط پرتاب تمامی نوع های موشک های ضد کشتی ایرانی ممکن است.
موشک های ضد کشتی ایران عبارتند از:
موشک قدر –   این موشک می تواند در کمتر از ۱۵ دقیقه دو هزار کیلومتر را طی کند و قدرت تخریبی معادل ۳۰۰  متر تا دو کیلومتر را دارد. برد این موشک بیش از ١٩٠٠ کیلومتر است. این موشک با طول بین ١٥ تا ١٧ متر با برد نهایت ٢ هزار کیلومتر و وزن بیش از ٢٠ تن‌، یک موشک راهبردی محسوب می شود.
موشک نصر-  این موشک ساخت صنایع نظامی وزارت دفاع ایران و جزء موشک های کروز دریایی است که علاوه بر قابلیت چالاکی و قدرت عملیاتی با داشتن سر جستجوگر بدون انتشار، به ویژگی عملیات در سکوت و هوشمندی نیز مجهز می باشد.
موشک خلیج فارس – این موشک، یک موشک بالستیک ضد کشتی، سوخت جامد تک مرحله‌ ای، مافوق صوت با برد ۳۰۰ کیلومتری است که بر اساس موشک فاتح ۱۱۰ طراحی و ساخته شده ‌است. این موشک به یک کلاهک انفجاری ۶۵۰ کیلوگرمی تجهیز شده که از ترکیبی از سیستم ‌های هدایتی بهره می ‌برد که از رهگیری آن ممانعت می ‌کند.
موشک ظفر – این موشک یکی از موشک های کروز با  برد کوتاه‌ و ضد کشتی است. این موشک که از خانواده موشک های کوثر محسوب می شود، قابلیت های ویژه ای دارد که آن را برای اهداف تهاجمی مناسب می کند. دارای این ویژگی نیز است که بلافاصله پس از شلیک، ارتفاع خود را تا نزدیک سطح زمین کاهش می دهد و بخش بسیار زیادی از مسیرش را در همین حالت طی می کند  که این کار باعث می شود، از دید رادارهای دشمن پنهان بماند و ردیابی اش دشوار شود.
هواپیمای جنگنده صاعقه –  یک جت جنگنده ساخت جمهوری اسلامی ایران است که به عنوان یک جنگنده مانور پذیر توانایی انجام هر نوع ماموریتی را در چارچوب ساختار هواپیما دارد.
این موشک ها به صورت گسترده ای تولید می شوند. این موشک ها قادر به حمل سریع هستند. شعاع پرتاب آنها – کل سواحل شمالی خلیج فارس را شامل می شود و از این رو، می توان این نوع قابلیت را دفاع ضد کشتی چریکی نامید. براساس سخنان منتشر شده در شبکه های اجتماعی، ناوگان و نیروی هوایی امریکا قادر است، سریعا، ایران را شکست دهد و البته، ایراد چنین سخنانی از روی ناآگاهی می باشد.
ارسال نفت از طریق خلیج فارس برای اقتصاد جهانی از اهمیت بسزایی برخوردار است. هنوز مشخص نیست که آیا ایران واقعا، چنین نیتی دارد یا خیر. ایرانی ها افراد غیر قابل پیش بینی هستند و در ایران، به غیر از سیاستمداران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز از قدرت بالایی برخوردار است. افزون بر آن، تمامی جهان می داند که ایرانی ها ریسک پذیر هستند و حتی، یک بار، سفارت امریکا در تهران را تصرف کردند. در چنین شرایطی، امریکایی ها چگونه عمل خواهند کرد؟ به ایران حمله خواهند کرد؟ این بسیار خطرناک است و البته، گزینه های غیر قابل پیش بینی و حتی، احتمال آغاز مناقشه نظامی مطرح است.  اگر ترامپ دستور دهد، احتمال آغاز جنگ وجود دارد. و این در حالی است که نظر اروپایی ها در قبال ایران مثبت است. تمامی پنج کشور شرکت کننده در توافق هسته ای، به این توافق پایبند هستند. قدرت نظامی امریکا بسیار عظیم است. اما، نیروی نظامی امریکا برای بمباران شهرهای ایران آمادگی ندارد. آغاز جنگ نظامی امریکا علیه ایران می تواند واکنش های منفی را در خاور نزدیک، در جهان و در خود امریکا به همراه داشته باشد. در چنین شرایطی، دادن پاسخ سخت به امریکایی ها محتمل است و در چنین شرایطی اوضاع بسیار وخیم تر خواهد شد.
مترجم: شادی اصغری

 

پاسخی بگذارید