کنترل دوباره دمشق بر مرز اردن

بنیامین بارت

لوموند ( فرانسه)


شورشیان با تهدید بمباران شدید پذیرفتند سلاح های خود را تحویل دهند.
پرچم رژیم سوریه در پایانه شهر نصیبه برافزاشته شد. روز جمعه نیروهای دولتی سوریه این ایستگاه مرزی بین اردن و سوریه  را که از سه سال پیش تا کنون تحت کنترل شورشیان بود، بازپس گرفتند. عملیات ارتش منظم سوریه در استان درعا  با حمایت نیروی هوایی روسیه که از دو هفته پیش آغاز شده بود، جمعه شب به پایان رسید و شورشیان پذیرفتند در ازای عفو و اعزام احتمالی به نزدیکی ادلب، در شمال غربی، آخرین منطقه شورشیان بر ضد دمشق، سلاح های خود را تحویل دهند.
تصرف دوباره ترمینال نصیبه پیروزی مهمی برای دولت سوریه محسوب می شود. به گفته آرون لاند، کارشناس مسایل سوریه، این پایانه قبل از آغاز جنگ داخلی محل دادوستد تجاری به ارزش ١,٥ میلیارد دلار بود.
چراغ سبز
پس از تصرف این پایانه توسط شورشیان در بهار ٢٠١٥ ، اردن گذرگاه مرزی خود را بست و این جریان اقتصادی در تمام منطقه قطع شد.  پس از اجرای توافق «کاهش تنش»  با حمایت امریکا، روسیه و اردن در ژوئیه ٢٠١٧ ، شایعاتی در رسانه های عربی افزایش یافت. اما مذاکرات در این  مورد به نتیجه نرسید و امان با استقرار دوباره ارتش سوریه در نصیبه، تقاضایی که از سوی شورشیان رد شده بود، موافقت کرد.
اکنون قبل از عبور دوباره کامیون ها از این ایستگاه مرزی که نشان دهنده آغاز عادی سازی روابط بین امان و دمشق است، احتمال دارد که اردن چراغ سبز از دو حامی خود، امریکا و عربستان سعودی، به دست آورد.
«عدم تناسب»
بنا بر توافق با روسیه، متحد دمشق، قرار است ارتش سوریه در روزهای آینده در تمام منطقه مرزی با اردن مستقر شود.
در توافق نهایی به دست آمده با مسکو پیش بینی شده است که مخالفان اسد که تا آن زمان سازش با اسد را نمی پذیرفتند، سلاح خود را تحویل دهند. در ازای آن گزینه انتقال آنها به ادلب که تا آن زمان روس ها نمی پذیرفتند، قرار است جنگجویان بتوانند در واحدهای ارتش سوریه در مبارزه با داعش ادغام شوند.
بنابر خلاصه توافق که روزنامه لوموند توانسته از منابع نزدیک به شورشیان به دست آورد، این توافق قید می کند که قرار است نیروهای منظم از چهار مناطقه ای که به تازگی فتح شده است، عقب نشینی کنند. و این سربازان و نیز پلیس یا سازمان های اطلاعاتی نمی توانند در روستاهای اطراف درعا که در زمان امضای توافق فتح نشده بودند، مستقر شوند.
یک منبع نزدیک به محافل دولت سوریه با این استدلال که  شورشیان «تندروهایی هستند که نمی خواهند سلاح های خود را کاهش دهند» انتظار دارد که ارتش به بخش جنوبی شهر درعا که تحت کنترل شورشیان است حمله کند. روز شنبه مشخص نبود آیا توافق آتش بس شامل شورشیان در استان قنیطره  نیز می شود. زیرا این منطقه در مجاورت بخشی از  دشت جولان تحت اشغال اسرائیل است. احتمال دارد ارتش سوریه درحمله به آن تردید نشان دهد.
مترجم: سیده هاجر محسنیان

پاسخی بگذارید