تاریخ: ۹:۱۹ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۹

واشنگتن اگزامینر (امریکا)


دولت ترامپ  پس از خروج ماه مه از برجام، در ماه ژوئن اعلام کرد  قصد دارد بدون هیچ گونه ملاحظه ای، به اعمال تحریم علیه ایران بپردازد. کاخ سفید از کشورهای دیگر نیز خواسته است تا پیش از ماه نوامبر واردات نفت از ایران را متوقف کنند که دراین صورت و به اعتقاد کارشناسان، بهای نفت و بنزین افزایش خواهد یافت.
ریچارد نفیو، پژوهشگر ارشد در مرکز سیاست انرژی جهانی در دانشگاه کلمبیا که سیاست تحریم ها در وزارت خارجه دولت اوباما را هدایت می کرد، می گوید:”دو قطب کاملاً مخالف وجود دارد:  ترامپ می خواهد عرضه روزانه  ٢,٤ میلیون بشکه  نفت خام به بازارهای نفتی را قطع کند  و در عین حال، بهای نفت خام را ثابت نگه دارد .”
او گفت :”نمی دانم آیا نفت کافی برای جبران کسری و عرضه وجود دارد یا خیر. تنها راه حل موجود افزایش قیمت هاست و این یک مساله ساده ریاضی است.”
ایران سومین تولید کننده بزرگ نفت در اوپک است و روزانه ٢,٤ میلیون بشکه نفت خام صادر می کند. از هنگام اعلام سیاست عدم مدارای ترامپ علیه ایران، بهای نفت خام برنت از ٧٤ دلار به ٧٧ دلار افزایش یافته است. بهای نفت شاخص امریکا نیز از ٦٦ دلار به ٧٤ دلار در هر بشکه رسیده است.
میانگین بهای بنزین در امریکا نیز روز جمعه هر گالن ٢,٨٧ دلار  بوده است.
ساره لیدیس لاو، معاون ارشد و مدیر برنامه انرژی و امنیت ملی در مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی، می گوید :”مساله ای که باعث افزایش بهای نفت می شود ، احساس  این  مساله است که  دولت ترامپ می خواهد نفت ایران را از بازار حذف کند.”
جوزف مک مانیل،  رئیس شرکت مشاوره آبرهام گروپ  و رئیس سابق دفتر وزارت انرژی در دولت جورج دبلیو بوش ، می گوید :” ترامپ درآمد نفتی ایران را به عنوان یک اهرم کلیدی برای بازنگری در توافق هسته ای از طریق اعمال فشار بر این کشور و تغییر رفتار آن هدف قرار داده است. او به شدت انتظار دارد که عربستان سعودی و دیگر کشورهای خلیج{فارس} از این سیاست حمایت کنند و مانع افزایش بهای بنزین در امریکا شوند. او از منظر سیاسی می خواهد برای این مساله سرپوش درست کند.”
لیدیس لاو می گوید :”آنچه که رئیس جمهور در تلاش برای انجام آن است، زندگی درجهانی است که الویت هایش الویت های او باشد  و اولویت او  حذف نفت ایران از بازار جهانی و یافتن راهی برای عدم افزایش بهای نفت است.”
یک عامل برای کنترل بازار نفت افزایش تولید نفت عربستان سعودی است.
مک مانیل می گوید :”معتقدم در ماه ژوئیه شاهد تولید شگفت آور روزانه یازده میلیون بشکه نفت از سوی عربستان خواهیم بود. و بازار با مشاهده آن  ثبات خواهد یافت.”
عامل دیگر این است که آیا جهان واقعاً طبق میل ترامپ ،  قطع صادرات نفت ایران را خواهد پذیرفت یا خیر. سومین عامل این است که  آیا کشورهای دیگر تولید کننده نفت این کاهش صادرات ایران را جبران خواهند کرد یا خیر.
تولید نفت خود امریکا چندان نیست که بتواند فقدان نفت خام ایران در بازار را جبران کند.
نفیو می گوید:”نفت لایه های رسوبی شاید نتواند کمک چندانی باشد. امریکا مانند عربستان سعودی نیست که به آسانی تولید نفت خود را کاهش یا افزایش دهد.”
مترجم : مفید علیزاده

پاسخی بگذارید