تاریخ: ۱۵:۴۴ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
کرۀ شمالی و آمریکا با هم گفتگو می کنند اما نتیجه گیری ها ضدونقیض است

لااستامپا (ایتالیا)

پمپئو: در خصوص مسائل محوری پیشرفت هایی حاصل شد. لیکن پیونگ یانگ در خصوص مواضع آمریکا در گفتگوهای شدیداً ناخوشایند سخن می گوید
مایک پمپئو، وزیر خارجۀ آمریکا به دیدار دو روزۀ خود از پیونگ یانگ پایان داد. دیداری که به مسألۀ خلع سلاح هسته ای اختصاص داشت. پمپئو در حالی که با خبرنگاران سخن می گفت، چنین اظهار داشت: «اینها مسائلی پیچیده می باشند لیکن تقریباً در خصوص تمامی مسائل محوری پیشرفت هایی حاصل کردیم. در برخی از قسمت ها پیشرفت های بیشتری حاصل نمودیم و در سایر قسمت ها هنوز کار بسیاری باقی مانده که باید انجام داد». همان گونه که هیدر نائورت، سخنگوی وی در یکی از توئیت های خود به آن اشاره کرد. پمپئو که اکنون عازم توکیو است تا ژاپن و کرۀ جنوبی را در جریان این نشست قرار دهد، با کیم یونگ اون، رهبر کشور دیدار نکرد.
لیکن کرۀ شمالی در رابطه با گرایش هیأت آمریکایی به ریاست پمپئو، وزیر خارجۀ این کشور در گفتگوهای مربوط به خلع سلاح هسته ای ابراز «تأسف» نمود. یکی از سخنگوهای وزارت خارجه طی یادداشتی که شب دیروقت توسط Kcna [خبرگزاری کرۀ شمالی] انتشار یافت، واشنگتن را به تلاش برای «اعمال فشار یک طرفه » بر این کشور جهت رها کردن انرژی هسته ای متهم نمود.
این موضعگیری کرۀ شمالی چند ساعت پس از عزیمت پمپئو دریافت گردید.
بیانیۀ طولانی این سخنگو شامل اتهاماتی علیه آمریکا به سبب تخلف از روح اعلامیۀ سنگاپور می گردد که توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهور و کیم یونگ اون، رهبر در اجلاس تاریخی ١٢ ژوئن به میزبانی این شهر- کشور به امضاء رسید و درخواست هایی یکجانبه در خصوص به اصطلاح طرح «عاری سازی هسته ای کامل، قابل اطمینان و غیرقابل بازگشت (CVID)» کرۀ شمالی نمود. در آن آمده است که نتیجۀ اولین دیدار میان هیأت های این اجلاس با «نگرانی فراوان» همراه بود زیرا منجر به «دستیابی به مرحله ای خطرناک گردیده که ممکن است قصد ما را برای عاری سازی هسته ای که همواره ثابت نگه داشته ایم، تکان دهد».
سخنگوی وزارت خارجه افزود: «ما انتظار داشتیم که طرف آمریکایی با تدابیری آمده باشد که بتوانند به اعتمادسازی در راستای روح اجلاس میان کرۀ شمالی و آمریکا کمک کنند و ما در نظر داشتیم که چیزی مطابق آن بدهیم».
لیکن آمریکا «با چنان درخواست های یکجانبه در رابطه با مسألۀ عاری سازی و به عنوان سارق آمد» که با روح اجلاس مغایرت داشت. باری، به عقیدۀ این سخنگو گفتگوهایی «به راستی نومیدکننده» در میان بود که بر موضع پیونگ یانگ برای یک رویکرد «مرحله ای» و «همزمان» (گام هایی در خصوص مسألۀ هسته ای در قبال کاهش تدریجی تحریم ها) تأکید داشت. رویکردی که به عنوان بهترین روش برای نابودی تسلیحات اتمی در شبه جزیرۀ کره خوانده شد.

پاسخی بگذارید