تاریخ: ۱۵:۲۷ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
توافق با ایران: جستجو به دنبال حلقه نجات

دویگو اوزکان

دی پرسه (اتریش)


سه سال پیش در وین، قدرت های دارای حق وتوی سازمان ملل به همراه آلمان بر سر توافق هسته ای تاریخی با ایران مذاکره کردند، اما صبح روز جمعه این امکان وجود داشت که این توافق دقیقا در همین جا به پایان برسد. دونالد ترامپ اعلام کرد آمریکا از توافق هسته ای خارج شده و ایران درخواست کرده نشستی جدید بر سر این موضوع در وین برگزار شود. تمامی مذاکره کنندگان اصلی به غیر از آمریکا این دعوت را پذیرفتند. فدریکا موگرینی طی جلساتی خصوصی با لاوروف و جواد ظریف، مقدمات لازم را برای مذاکرات گسترده فراهم آورده است.
در روزهای پیش از این نشست، تهران خواستار راه حل بود و به طور مداوم تهدید می کرد به این توافق خاتمه خواهد داد. طرفین دیگر توافق از این تهدیدها ناراضی بودند. ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه پیش از سفر خود به وین گفت: “شما باید از تهدیدات خود دست بکشید تا بتوانیم راه حلی به منظور جبران خسارت اقتصادی برای ایران پیدا کنیم.”
در پایان این گفتگوهای سه ساعته، اعلام شد مذاکرات ادامه خواهند یافت. شرکای ایران بر این نکته تاکید داشتند که جمهوری اسلامی تا کنون به تمامی تعهدات خود پایبند بوده است. با این حال، نکته جالب در بیانیه نهایی موگرینی، دو بند پایانی است که آمریکا را به چالش می کشد: صادرات نفت، گاز و دیگر مواد خام از ایران همچنان انجام می شود. سرمایه گذاری های اقتصادی در ایران نیز ادامه خواهد داشت.
سه سال قبل پس از امضای توافق، همه طرفین انتظار رونق اقتصادی جدی را در قلمروی بین دریای خزر و خلیج فارس داشتند. بنابراین ایران خواستار آن شده که شرکای باقی مانده در این توافق، خسارات اقتصادی پس از خروج آمریکا را جبران کنند تا بالاخره رونق اقتصادی حاصل شود.
مترجم: عطیه خرّم

پاسخی بگذارید