تاریخ: ۱۵:۲۲ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
کشورهای ١+٤ به حمایت از صادرات تهران می پردازند

پائولو ام آلفیه ری

اونیره (ایتالیا)


مقامات ایران و وزرای خارجۀ قدرت های امضاءکنندۀ توافق در آستانۀ به اجرا در آمدن تحریم های آمریکا در وین با هم دیدار کردند.
کشورهای امضاءکنندۀ توافق هسته ای ایران (به اصطلاح برجام) این موضوع را تضمین کردند که جمهوری اسلامی بتواند نفت خود را صادر کرده و علی رغم خارج شدن آمریکا از توافق مزبور و اعلام بازگشت تحریم ها علیه تهران روابط تجاری داشته باشد. این همان چیزی است که در جلسۀ وزرای کمیسیون مشترک برجام که در هتل کوبرگ شهر وین برگزار گردید، مطرح شد. جلسه ای که طی آن لزوم «اجرای کامل و موثر توافق» مورد تأکید قرار گرفت.
در یک بیانیۀ مشترک که از سوی سرویس اقدامات خارجی اروپا (Eeas ) انتشار یافت و در خاتمۀ دیدار توسط فدریکا موگرینی، نمایندۀ عالی اتحادیۀ اروپا قرائت شد، وزرای خارجۀ ایران و پنج کشور امضاء کنندۀ توافق (فرانسه، آلمان، انگلیس، چین و روسیه) خاطرنشان ساختند که برجام یک «عنصر کلیدی در عدم گسترش جهانی» و یک «دستاورد مهم دیپلماسی چندجانبه ای به شمار می آید که با اتفاق آراء و با قطعنامۀ ٢٢٣١ از سوی شورای امنیت سازمان ملل مورد تأیید قرار گرفت».
سپس کشورهای امضاء کننده (به اصطلاح گروه ١+٤) به برخی از اهدافی که باید علی رغم عقب نشینی آمریکا از این توافق در ماه مه پیگیری شود، اشاره کردند. از جمله باز نگه داشتن «کانال های مالی» و ارتباطات دریایی، هوایی و زمینی با ایران، فراهم آوردن امکان ادامۀ «صادرات نفت و گاز تغلیظ شده، محصولات نفتی و پتروشیمی ایران»، ترغیب در جهت سرمایه گذاری های بیشتر در ایران، حمایت از دست اندرکاران اقتصادی که با ایران تجارت می کنند به شکلی «آشکار و موثر» «به ویژه بنگاه های کوچک و متوسط»، ارتقاء پوشش بیمه ای در برابر خطرات مربوط به اعتبار تجاری، محافظت از شرکت ها در برابر تأثیرات فرامرزی تحریم های آمریکا.
محمدجواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران اظهار داشت که طرح پیشنهادی به منظور نجات برجام در تهران توسط سران جمهوری اسلامی و در رأس همه آیت الله علی خامنه ای، رهبر معظم مورد تحلیل و بررسی قرار خواهد گرفت. وی حرف آخر را در خصوص تمامی مسائل بسیار حساسی که به ایران مربوط می گردند، می زند. ظریف گفت: «من چنین نتیجه گیری می کنم که تمامی طرف های برجام در خلال این دیدار تمایل سیاسی خود را برای مقابله با حرکت آمریکا (خروج از توافق) ابراز داشتند» و گفت که به عقیدۀ وی روش های عملی پیشنهاد شده در جلسۀ امروز به نظر «عملی تر» می آیند.
پیش از آن آقای حسن روحانی، رئیس جمهور ایران بستۀ پیشنهادی اروپا به منظور ادامۀ همکاری در چارچوب توافق هسته ای را ناکافی و «مأیوس کننده» خوانده بود. در روزهای اخیر آقای روحانی توضیح داد که ایران تا زمانی که از توافق مربوط به برنامۀ هسته ای بهره جوید و به واسطۀ آن «منافع جمهوری اسلامی تأمین گردند»، همچنان به آن پایبند خواهد بود.
ظریف در توئیتر چنین نوشت: «مأموریت من روشن است: تبیین راه حل های عملی و ملموس». از طرف های مقابل اتحادیۀ اروپا/E٣+٢ انتظار داریم به جای وعده‌های مبهم، تعهدات قابل راستی‌آزمایی بدهند. بدون اشتباه: تحریم ها و پایبندی به برجام به نوبت همدیگر را دفع می کنند». ظریف همچنین با وانگ یی، وزیر خارجۀ چین نیز یک دیدار دوجانبه داشت. وی اطمینان داد که پکن آمادگی کار کردن با اروپایی ها را به منظور نجات توافق دارد.
به عقیدۀ ژان ایو لودریان، وزیر خارجۀ فرانسه اینکه کشورهای اروپایی قادر باشند تا ماه اوت یک بستۀ اقتصادی را برای ایران فراهم آورند «غیرمحتمل» است. به عقیدۀ وی کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا و نیز روسیه و چین در حال کار بر روی یک سازوکار مالی هستند که تحریم های آمریکا را تلطیف نماید. وی گفت: «ما تلاش داریم پیش از آنکه تحریم ها اوایل ماه اوت و نیز قبل از آنکه سری جدید تحریم ها در ماه نوامبر اعمال گردند، این کار را انجام دهیم لیکن مهلت ماه اوت بسیار نزدیک است، ما سعی می کنیم تا قبل از ماه نوامبر این کار را انجام دهیم ». با این وجود لودریان هشدار داد که «ایران باید دست از تهدید مداوم در خصوص قطع تعهدات خود در رابطه با توافق هسته ای بردارد».

مترجم: مریم شرکاء

پاسخی بگذارید