تاریخ: ۱۵:۱۶ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
دردسر هندوستان با درخواست آمریکا پیرامون تحریم های ایران

موری هیروشی

سانکی (ژاپن)


هند در پاسخ به درخواست آمریکا از کشورهای مختلف مبنی بر توقف کامل واردات نفت خام از ایران در مخمصه افتاده است. چرا که ایران برای هندوستان نه تنها منبع اصلی تامین نفت خام بلکه شریک راهبردی در تجارت با آسیای میانه و مقابله با چین به شمار می آید. هند در صدد است ضمن احترام به آمریکا ، از قطع روابط با ایران اجتناب کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه هندوستان در مصاحبه مطبوعاتی روز پنج ماه جاری اظهار داشت:« با اشخاص ذینفع مذاکره و اقدامات لازم را اتخاذ خواهیم کرد. » منبع آگاه در وزات امور خارجه هندوستان هم خاطرنشان کرد:« گرفتاری های هندوستان در این راستا به وضوح قابل رویت است و سناریوهای مختلف به شکل پنهانی در حال بحث و بررسی است. »
هندوستان که سومین وارد کننده نفت خام در جهان به شمار می آید ، از ماه آوریل سال ٢٠١٧ میلادی تا ماه ژانویه سال جاری هیجده میلیون چهار صد هزار تن از ایران نفت خام وارد کرده است. بدین ترتیب ، ایران حدود ده درصد از نفت خام هندوستان را تامین می کند و پس از عراق و عربستان سعودی سومین تامین کننده بزرگ نفت خام هندوستان به شمار می آید. برای ایران هم هندوستان پس از چین دومین مشتری بزرگ نفت خام به شمار می آید.
سوشما سواراج ، وزیر امور خارجه هندوستان ، با اشاره به اینکه:« دیپلماسی ما تحت فشار کشورهای دیگر نیست » رویکردی مبنی بر مخالفت تحریم های جدید آمریکا نشان داده است. اما در صورتی که هندوستان درخواست آمریکا را رد کند، ممکن است شرکت های هندی با تحریم های آمریکا رو به رو شوند. بنابراین انتظار می رود آمریکا و هندوستان در آینده مذاکره سختی را پیش رو داشته باشند. به نظر می رسد، دولت مودی در مذاکره پیش رو ضمن احترام به آمریکا، از این کشور بخواهد که تجارت و توسعه در بندر چابهار را از تحریم ها معاف کند.


مترجم: کیومرث واحدی

پاسخی بگذارید