تاریخ: ۱۳:۵۲ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
بسیار به موقع، چه چیزی سفر آقای روحانی به اروپا را تحت الشعاع قرار داد

یگاترینا سوسیلوا

گازتارو (روسیه)


دیپلمات ایرانی در رابطه با بمب گذاری در فرانسه مورد ظن قرار گرفته است.
[آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، به اتریش سفر کرد و در آنجا، با همتای خود سرنوشت برجام و تدابیر احتمالی برای مقابله با تحریم های امریکا را بحث و بررسی کرد. در روز ٣ ماه ژوئیه نیز وی به سوئیس سفر کرد و در آنجا از احترام تهران به تعهداتش پیرامون توافق هسته ای سخن گفت. در روز ٦ ماه ژوئیه نیز وی با وزیران امور خارجه کشورهای شرکت کننده در برجام دیدار کرد که در میان آنان، سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، نیز حضور داشت.
در زمینه ای از بروز جنجال اخیر پیرامون افراد مورد ظن در بمب گذاری فرانسه، این سفر [آقای] روحانی از اهمیت بسزایی برخوردار بود. در روز ٢ ماه ژوئیه، در اروپا، چهار نفر بازداشت شدند که ظاهرا، قصد بمب گذاری در پاریس را داشتند. هدف آنان، کنفرانس سالانه سازمان مجاهدين خلق بود. اما، این بمب گذاری خنثی شد. پلیس بلژیک مدعی شده که روز شنبه دو شهروند بلژیکی ایرانی ‌تبار که ادعا شده قصد سفر به فرانسه و حمله به کنفرانس مجاهدین در پاریس را داشته‌اند، دستگیر و در خودروی آنان یک بمب دست ‌ساز حاوی ۵۰۰ گرم ماده منفجره TATP کشف کرده است.
مقامات بلژیکی بدون اشاره بیشتر به جزئیات این عملیات، هویت این دو را یک مرد ۳۸ ساله به نام «امیر س.» و یک زن ۳۳ ساله به نام «نسیمه ن.» و اتهام آنها را «تلاش برای انجام حمله تروریستی» اعلام کرده ‌اند. دولت بلژیک در تفسیری از این عملیات اعلام کرد که تهدیدی برای امنیت شهروندان بلژیک وجود ندارد. در این زمینه، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با انتشار پیامی در فضای مجازی در واکنش به دستگیری دو ایرانی توسط پلیس بلژیک به جرم تلاش برای انجام بمب گذاری در محل کنفرانس گروه مجاهدین خلق در فرانسه نوشت: «چه همزمانی جالبی. همزمان با شروع سفر رئیس جمهور ایران به اروپا یک عملیات ایرانی افشا و عوامل آن دستگیر می شوند. ایران هرگونه خشونت و ترور را در هر مکانی محکوم می کند و آماده همکاری با همه مقامات ذی ربط برای کشف آنچه تنها یک عملیات پلید برای دادن نشانی غلط است، می باشد».
سازمان مجاهدین خلق مخالف حکومت کنونی ایران است. در سال های ٨٠ میلادی، سازمان مجاهدین خلق دست به یکسری عملیات تروریستی زد که در نتیجه آن، بیش از ٧٠ نفر از مقامات ایرانی کشته شدند. در عراق و ایران این سازمان تروریستی شناخته شده است، اما تا این اواخر، این سازمان مورد حمایت امریکا و اتحادیه اروپا قرار داشت. اما، در سال ٢٠١٢ میلادی، هم امریکا و هم اتحادیه اروپا سازمان مجاهدین خلق را تروریستی اعلام کردند.
آلکسی مالاشنکو، کارشناس مرکز کارنگی مسکو و مدیر انستیتوی مطالعات راهبردی، در رابطه با موثق بودن خبرها پیرامون دست داشتن مقامات ایرانی در عملیات تروریستی در فرانسه تردید دارد. وی معتقد است: «این امر غیر ممکن است، زیرا در حال حاضر، ایرانی ها بیش از هر زمان دیگری، خواهان حفظ روابط خوب خود با اروپایی ها و در رابطه با حفظ برجام هستند. بخشی از اعضای سازمان مجاهدین خلق کشته شده اند و بخش کثیری نیز مهاجرت کرده اند و از این رو، تلاش سازمان مجاهدین خلق برای دشمن نشان دادن تهران در برابر اروپا کاملا منطقی است و این در حالی است که کمترین سند و مدرکی در این خصوص ارائه نشده است. زمانی این عملیات افشا شد که [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، قصد سفر به اروپا را داشت و مخالفان حکومت ایران تلاش کردند تا از این طریق، ایران را تروریسم و گناه کار نمایش دهند».
مترجم: شادی اصغری

پاسخی بگذارید