تاریخ: ۱۳:۳۵ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
توافق نظر در رایزنی ها بر سر آینده توافق هسته ای

مارتین گلن

فرانکفورتر روند شاو (آلمان)

جلسه کاخ کوبورگ کوتاه تر از آن بود که انتظار می رفت. فدریکا موگرینی، رئیس کمیته سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز جمعه بعد از ظهر نتیجه را اعلام کرد. برای اولین بار پس از خروج آمریکا از توافق هسته ای در ماه مه، وزرای خارجه شش کشور عضو با محمد جواد ظریف گرد هم آمدند تا در مورد نجات “برنامه جامع اقدام مشترک” مذاکره کنند. در نهایت، موگرینی مجموعه گام هایی را برای تضمین “سود اقتصادی” ایران به خاطر وفاداری به توافق هسته ای ارائه کرد. او اعلام کرد که هر دو طرف به طور دقیق پیشرفت های انجام شده را تجزیه و تحلیل کرده و به مذاکرات ادامه خواهند داد.
به گفته وی، شرکت کنندگان توافق کردند که به روابط مالی ایران آسیب نرسانده، واردات نفت و گاز از ایران را ادامه داده و تمام راه های ارتباطی از طریق کشتی، راه آهن و هواپیما را حفظ کنند. علاوه بر این، آنها تلاش دارند تضمین های اعتباری را برای صادرات تأمین کنند، به ویژه برای حمایت از شرکت های کوچک و متوسط در تجارت با ایران و سرمایه گذاری های بیشتر را نیز تشویق نمایند. اتحادیه اروپا قصد دارد از تمامی شرکت ها در مقابل تحریم های آمریکا محافظت کند. علاوه بر این، حوزه اختیارات بانک توسعه اروپا (EIB) به گونه ای گسترش خواهد یافت تا بتواند سرمایه گذاری های آینده در ایران را تامین کند.
ظریف، وزیر امور خارجه ایران پس از جلسه وین نسبتا راضی بود. او اعلام کرد توضیحات اساسی و ملموسی درباره برخی نکات، مانند صادرات نفت و مسائل بانکی دریافت کرده است. اکنون مهم ترین نکته، این است که این سخنان با بیشترین سرعت ممکن به عمل تبدیل شوند. اگر این اتفاق نیافتد، ایران طبق برنامه پیش خواهد رفت. زیرا آمریکا آشکارا بر تصمیم خود برای از بین بردن تهران پافشاری می کند. آنها گفته اند همه توان خود را به کار خواهند برد تا “صادرات نفت ایران را به صفر برسانند.” در مقابل این فشار عظیم، قدرت های اروپایی امضا کننده این توافق به دشواری می توانند انتظارات و توقعات تهران را برآورده کنند، به خصوص که آنها نیز مانند آمریکا با سیاست نفوذ تهاجمی ایران در خاورمیانه مخالف هستند.

مترجم: عطیه خرّم

 

پاسخی بگذارید