تاریخ: ۱۲:۱۵ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
پیشنهاد جدید قدرت های بزرگ به ایران

تریبون دو ژنو (سوئیس)

ایرانی ها می خواهند اروپایی ها پیامدهای خروج امریکا از توافق هسته ای را جبران کنند، در غیر این صورت آنها غنی سازی اورانیوم را از سرخواهند گرفت.
روز جمعه اروپایی ها، روسیه و چین با مقامات ایران ملاقات کردند. اروپایی ها که برای ارائه پیشنهادات ملموسی برای تضمین ادامه توافق هسته ای تحت فشار قرار گرفته بودند، «پیشنهادی» را ارائه دادند که معتقدند به اندازه کافی « جذاب» است تا تهران در توافق باقی بماند.
اما رئیس جمهور ایران که انتظاراتش برآورده نشده بود، در تماس تلفنی با امانوئل مکرون گفت که این بسته پیشنهادی پاسخگوی تمام خواسته های جمهوری اسلامی نیست.
شرکت های پژو و مرسک ایران را ترک می کنند
یک مسئول آلمانی نیز پذیرفت که اروپایی ها نمی توانند همه چیز را جبران کنند. اما می خواهند به ایران نشان دهند که خروج از توافق بسیار زیانبار تر از باقی ماندن در آن است.
ایران تلاش می کند که اروپایی ها خسارت های اقتصادی ناشی از خروج امریکا از توافق را جبران کنند. تهران چندین بار تهدید کرده است که غنی سازی اورانیوم را از سرخواهد گرفت.
از زمان خروج امریکا از توافق هسته ای و آغاز چشم انداز بازگشت تحریم های امریکا، سرمایه گذاران خارجی از جمله شرکت خودروسازی فرانسوی پژو و شرکت دانمارکی نفتکش های مرسک آماده شده اند تا ایران را ترک کنند. احتمال دارد شرکت فرانسوی توتال نیز از طرح گسترش میدان وسیع گازی پارس جنوبی ایران صرفنظر کند.
شمارش معکوس
سرگئی ریباکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، گفته بود که ملاقات روز جمعه باید «انگیزه ای» برای حفظ منافع فعالان اقتصادی ارائه دهد.
آیت الله خامنه ای، رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران نیز در فهرست شرایط خود در اواخر ماه مه خواستار تضمین برای فروش نفت ایران و معاملات تجاری شده بود.
اروپا خود را تحت فشار دوگانه می بیند، فشار تهران که برای رونق اقتصاد خود به سرمایه گذاری های خارجی نیاز دارد و فشار واشنگتن که می تواند شرکت های اروپایی را مقصر بداند و آنها را از دسترسی به بازار امریکا محروم کند.
مترجم: سیده هاجر محسنیان

 

پاسخی بگذارید