تاریخ: ۱۰:۵۱ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۷
نشست وین: پیروزی نسبی برای ایران

الاخبار (لبنان)


“نشستی جدی و بسیار سازنده داشتیم”. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نتایج نشست وین را با همتایان خود را این گونه توصیف کرد، یعنی چهار کشوری که توافق هسته ای را امضا کردنده اند. هدف از این نشست بررسی تضمین های اروپا برای حفظ این توافق بود. خلاصه این که تهران پس از هفته ها مذاکره و بحث و گفتگو در پی تغییر موضع واشنگتن در قبال توافق هسته ای به تدریج جدی بودن اروپایی ها در نشان دادن تفاوت در موضع گیری و حمایت از توافق با تضمین های عملی را لمس می کند.

با توجه به این فضا می توان این نتیجه را گرفت که دیپلماسی دولت رئیس جمهور ایران یعنی حسن روحانی دستاوردی بزرگ را محقق ساخته که می تواند براساس آن با جنگ اقتصادی مقابله کند که آمریکا علیه این کشور به راه انداخته است. به این ترتیب که ایرانی ها در سطح اقتصادی “کانال های قانونی” را بدست آوردند که می توانند محاصره آمریکا را بشکند و تحریم ها را به ویژه در زمینه صدور نفت و گاز و بخش بانکی دور بزند هرچند که این توافق نیازمند سازوکار های عملی است که این کشورها باید آن را در گام بعدی تعیین و مشخص کنند.
وزرای امور خارجه روسیه، چین، انگلیس، آلمان و فرانسه در بیانیه ای مشترک در پی نشست دو ساعته وین از یازده هدف برای فراهم کردن راه حل های عملی برای حفظ عادی سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران سخن گفتند. ازجمله حمایت از صادرات نفت ایران، حفظ کانال های مالی فعال با ایران و ادامه روند مبادلات دریایی، زمینی، هوایی و ریلی، توسعه پوشش اعتباری صادرات، حمایت آشکار و تاثیرگذار از فعالان اقتصادی طرف تجارت با ایران به علاوه تشویق به سرمایه گذاری جدید در ایران و حمایت از فعالان اقتصادی برای سرمایه گذاری و فعالیت مالی در این کشور. در این بیانیه آمده است عملی شدن این توافق در گام بعدی از طریق تهیه راه حل های عملی از طریق تلاش های دو جانبه از سوی این طرف ها صورت خواهد گرفت.
درخصوص موضع گیری ایران و با وجود ارزیابی مثبت ظریف در قبال تضمین های ارائه شده در نشست وین اما این وزیر ایرانی سرنوشت این توافق را مشروط به دو مسئله دانست: نخست اظهار نظر کادر رهبری سیاسی در تهران و عکس العمل این کادر نسبت به اعلامیه وین. دوم؛ بیان این که این پیشنهاد ها کافی و دقیق نبوده است به نیاز به تقویت بعد عملی و اجرایی بسته اولیه دارد و این مسئله در روزهای آینده و طی نتایج نشست های فشرده در سطح کارشناسان و متخصصان فنی مشخص خواهد شد.
مترجم: مهری بهرامی

پاسخی بگذارید