تاریخ: ۱۰:۰۸ :: ۱۳۹۷/۰۴/۱۶
روحانی طرح آمریکا را برای ممنوع کردن صادرات نفت ایران «خیال صرف» می داند

الشرق الاوسط (انگلستان)


حسن روحانی رئیس جمهور ایران روز سه شنبه اعلام کرد ایالات متحده آمریکا هرگز نخواهد توانست مانع صادرات نفت کشورش شود. او اعلامیه وزارت امور خارجه آمریکا در این خصوص را «خیال صرف» توصیف کرد.
برایان هوک مدیر برنامه ریزی سیاسی در وزارت امور خارجه آمریکا که مذاکرات با متحدان آمریکا را درباره راهبرد جدید در برابر ایران مدیریت می کند روز دوشنبه گفته بود واشنگتن اطمینان دارد در جهان به اندازه کافی نفت وجود دارد که از نفت خام ایران بی نیاز باشیم.
بر اساس گزارش رویترز، روحانی به نوعی تهدید کرد اگر واشنگتن به تلاش خود برای سوق دادن کشورها به توقف خرید نفت از ایران ادامه دهد، ایران صدور نفت از دیگر کشورها را مختل خواهد کرد. اما این خبرگزاری افزود سخنان روحانی که در پایگاه ریاست جمهوری ایران منتشر شد و بعدا به نوعی در کنفرانس مطبوعاتی او در سوئیس تکرار شد تفسیرهای متعددی دارد. زمانی که از روحانی سئوال شد «آیا این یک تهدید است» از پاسخ دادن خودداری کرد. رویترز افزود پیش از این نیز مسئولان ایرانی تهدید کرده بودند در واکنش به هرگونه اقدام خصمانه آمریکا علیه کشورشان تنگه هرمز را خواهند بست.
زمانی که از روحانی در کنفرانس مطبوعاتی اش با رئیس جمهور سوئیس در برن سئوال شد آیا سخن او تهدید به مداخله در صادرات نفت کشورهای همسایه محسوب می شود؟ گفت: «این تصور که ایران تنها تولید کننده خواهد بود که نمی تواند نفت خود را صادر کند تصوری نادرست است… آمریکا هیچ گاه نخواهد توانست درآمدهای نفتی ایران را قطع کند». او افزود: «سخنان آمریکایی ها در واقع سخنانی مبالغه آمیز است که هیچ گاه تحقق نخواهد یافت… چنین سناریویی به این معنا است که آمریکا سیاستی امپریالیستی در نقض آشکار قوانین و عرف بین المللی تحمیل می کند».
این سخنان در حالی مطرح شد که ایران در حال برنامه ریزی برای برگزاری نشستی در روز جمعه با مشارکت وزیر امور خارجه ایران و وزیران امور خارجه پنج قدرت جهانی است که همچنان در توافقنامه هسته ای سال ٢٠١٥ بقای مانده اند. قرار است در نخستین نشست در نوع خود از زمان خروج آمریکا از توافقنامه هسته ای، وزیران امور خارجه انگلیس، چین، فرانسه، آلمان و روسیه با همتای ایرانی خود محمد جواد ظریف در وین پایتخت اتریش دیدار کنند. خبرگزاری رسمی ایران اعلام کرد در این نشست پیشنهادهای اتحادیه اروپا (درباره تضمین هایی که ایران می خواهد) و نحوه حفظ توافقنامه هسته ای بعد از خروج آمریکا از آن بررسی خواهد شد.
در مسکو سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت هدف نشست روز جمعه جلوگیری از فروپاشی توافقنامه هسته ای و محافظت از منافع اقتصادی طرف ها است. او افزود: ما باید پیامی به واشنگتن ارسال کنیم تا اختلاف گسترده بین مواضع کشورهای شرکت کننده در توافقنامه و موضع دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را نشان دهیم.


مترجم: اکبر زارع زاده

پاسخی بگذارید